Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 24 Septembrie 2018
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Achizitie intracomunitara sau import de bunuri. Tratament fiscal

Raspuns oferit de
Amelia Dumitras

Amelia Dumitras
Consultant fiscal si expert contabil
Intrebare: Firma A, din Marea Britanie, fabricant, produce un articol exclusiv pentru o firma din SUA (firma B), care, la randul ei, il distribuie in intreaga lume. Originea produsului este, deci, UE.

Fima B, din SUA, care are reprezentant fiscal in Belgia (UE), factureaza produsul fabricat in Marea Britanie catre o firma din Romania (firma C), livrarea produsului facandu-se direct din Marea Britanie catre Romania, prin curier TNT. Fiind un transport intracomunitar, firma C primeste marfa si documentele de transport de la TNT, direct la sediu, fara formalitati vamale.

Pe AWB si pe avizul de expeditie este trecuta firma A, din Marea Britanie.

Se poate inregistra in contabilitate factura SUA (firma A), de catre firma C din Romania? Este considerata livrare intracomunitara, sau trebuie intreprinse formalitati vamale si facuta declaratie vamala de import?

Firma C din Romania detine urmatoarele documente:

- Factura de la firma B din SUA - pentru firma C din Romania

- Aviz de expeditie si AWB TNT pe care apare expeditor firma A din Marea Britanie catre de la firma C din Romania

- O adresa de Confirmare a receptiei bunurilor si raportarea achizitiei intracomunitare in Marea Britanie conform art. 200 al Directivei Europene 2006112EC - pe care ni se solicita semnatura si stampila pentru confirmarea receptiei si raportarii achizitiei intracomunitare de catre comparator (firma C din Romania) pe VAT-ul din Romania.

Pe respectiva adresa este mentionat:

- Vanzator firma B din SUA cu adresa din SUA si VAT din Belgia (VAT conform VIES este al firmei EUROPEAN CUSTOMS AGENCY);

- Cumparator firma C din Romania.

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 50.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Achizitie intracomunitara sau import de bunuri. Tratament fiscal
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x