Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 11 Decembrie 2018
Un produs marca Rentrop ∧ Straton
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Ajustari de depreciere deductibile asupra tuturor creantelor. Deductibilitate pana in 2016 numai pentru creantele asupra clientilor

Raspuns oferit de
Constanta Popa

Constanta Popa
Consultant fiscal
valabil la 27 Sep 2018
Intrebare:

Avand in vedere punctul (3) din normele de aplicare ale articolului 26, alin. (1), lit c), conform caruia (pct.3):

a) creantele, altele decat creantele asupra clientilor reprezentand sumele datorate de clientii interni si externi pentru produse, semifabricate, materiale, marfuri etc. vandute, lucrari executate si servicii prestate, sunt cele inregistrate dupa data de 1 ianuarie 2016;, mai exact expresia ...sunt cele inregistrate dupa 01 ianuarie 2016, se intelege faptul ca nu se pot deduce fiscal ajustarile mentionate decat daca respectivele creante sunt inregistrate in sensul de constituite dupa 01.01.2016?

 


Mai exact, pentru creantele dinainte de 01.01.2016:

- nu se pot constitui ajustari/prozivioane deductibile fiscal (30 sau 100% in functie de respectarea conditiilor de la art. 26, al. (1), lit. c) respectiv lit. j)?

- daca ajustarea era constituita inainte de 01.01.2016 pe prevederile vechiului Cod fiscal, ce se intampla din punct de vedere fiscal dupa 01.01.2016

 


De ex. o creanta cu scadenta in data de 28.02.2015, negarantata de o alta persoana si nedatorata de o persoana afiliata:

- daca nu am constituit ajustare 30% deductibila la 31.12.2015, nu o pot constitui in anul 2016?

- daca am constituit ajustare 30% deductibila la 31.12.2015 care sunt urmarile punctului 3 de mai sus din norme?


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?


Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Ajustari de depreciere deductibile asupra tuturor creantelor. Deductibilitate pana in 2016 numai pentru creantele asupra clientilor
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x