Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 22 Iunie 2018

Am returnat marfuri si nu am primit factura de corectie. Avem obligatia de a emite o autofactura?

Raspuns oferit de
PortalFiscalitate.ro

PortalFiscalitate.ro
contabil
11 Iun 2018
Conform art. 287 din Codul fiscal baza de impozitare a taxei pe valoare adaugata se reduce in cazul refuzurilor totale sau partiale privind cantitatea, calitatea ori preturile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, precum si in cazul desfiintarii totale ori partiale a contractului pentru livrarea sau prestarea in cauza ca urmare a unui acord scris intre parti sau ca urmare a unei hotarari judecatoresti definitive/definitive si irevocabile, dupa caz, sau in urma unui arbitraj.

Astfel, in cazul unei achizitii de bunuri urmata de returul acestora catre furnizor, indiferent daca este vorba de o achizitie locala de marfuri sau o achizitie intracomunitara, baza de impozitare a TVA se reduce iar furnizorul are obligatia de a emite o factura cu valorile cu semnul minus.

Obligatia de a emite factura este a furnizorului insa, in cazul in care este obligatorie ajustarea bazei impozabile a TVA iar furnizorul de bunuri/prestatorul de servicii nu emite factura de corectie beneficiarul trebuie sa emita o autofactura in vederea ajustarii taxei deductibile, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care au intervenit evenimentele care genereaza ajustarea – returul bunurilor.

Autofactura trebuie emisa numai daca au intervenit evenimentele care genereaza ajustarea si furnizorul de bunuri/prestatorul de servicii nu emite factura de corectie in termenul stabilit de lege.
Acelasi tratament se aplica si in cazul urmatoarelor situatii care genereaza ajustarea taxe pe valoare adaugata:
-  in cazul desfiintarii totale sau partiale a contractului pentru livrarea de bunuri sau prestarea de servicii, inainte de efectuarea acestora, dar pentru care au fost emise facturi in avans;
- in cazul in care rabaturile, remizele, risturnele si celelalte reduceri de pret sunt acordate dupa livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor. In cazul reducerilor de pret se considera ca evenimentul care genereaza obligatia emiterii autofacturii intervine la data la care clientul beneficiaza de reducere.
- in cazul in care cumparatorii returneaza ambalajele in care s-a expediat marfa, pentru ambalajele care circula prin facturare.
In situatia in care ulterior emiterii autofacturii se primeste factura emisa de furnizor/prestator pentru aceeasi ajustare si avand aceeasi valoare, se face o referire la autofactura emisa, fara ca aceasta sa mai genereze efecte privind ajustarea taxei deductibile.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscal-contabile 2018"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

Iun112018

Cum se corecteaza facturile?

de PortalFiscalitate.ro 11 Iun 2018
Mai092018

Impozitarea bacsisului in 2018

de PortalFiscalitate.ro 09 Mai 2018
x