Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Septembrie 2018
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Autofacturare

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de
Iun112018

Vanzari pe platforma Emag. Aspecte contabile

de Irina Dumitrescu valabil la 11 Iun 2018
Intrebare: Un SRL vinde marfa pe platforma Emag. Societatea factureaza marfa catre client si incaseaza fie de la curierat fie de la Emag in functie de modul de plata ales de client. Emag emite o autofactura de voucher catre SRL - fara TVA - cu o suma calculata de ei. Nicaieri nu apare o reducere de pret acordata de SRL. 1. Cum inregistrez la SRL aceste vouchere? Le consider venit si platesc impozit micro? ...
Ian102018

Facturi emise de beneficiar in numele si in contul furnizorului. Declararea in D394

de Constanta Popa valabil la 10 Ian 2018
Intrebare: Suntem in posesia a doua facturi emise de beneficiar in numele si in contul furnizorului (conform art. 319 alin. (20) lit. k)), cu mentiunea autofactura. Una are valoare pozitiva, una are valoare negativa. Ambele facturi le inregistram cu seria si numarul lor (date de beneficiar) in contul 411 si colectam TVA. Unde se trec in Declaratia 394? Se poate aloca o plaja la inceputul anului pentru ...
Oct202017

Reducere financiara sub forma de scont de la furnizor UE. Neprimire factura de stornare. Autofacturare pentru ajustare

de Constanta Popa valabil la 20 Oct 2017
Intrebare: Pentru plata anticipata a facturilor, un furnizor de bunuri (din Uniunea Europeana, cu cod valid VIES) ne acorda reduceri financiare sub forma de scont, in valoare de 2% din valoarea facturii achitate mai repede. In afara de faptul ca inregistram pe venit aceste valori (401=767 cu valoarea sconturilor primite), trebuie sa ajustam baza impozabila prin autofactura sau nu (4426 = 4427 cu minus ...
Ian132017

Cota TVA aplicata la autofacturare

de Olga Crevelescu valabil la 13 Ian 2017
Intrebare: In vederea emiterii de autofactura la 31.12.2016 pentru bunurile oferite cadou care are ca scop colectarea de TVA, daca exista bunuri ce au depasit 100 lei baza de achizitie per bucata cu TVA-ul aferent de 9% si bunuri ce au depasit 100 lei baza de achizitie cu TVA-ul aferent de 20%; care este modalitatea de emitere a autofacturii: 1. Cu doua pozitii: 1. baza X (calculata plecand de la TVA-ul de ...
Ian192016

Rolul autofacturii. Cheltuieli protocol

de Otilia Roman valabil la 19 Ian 2016
Intrebare: Este obligatoriu sa facem autofacturare pentru cheltuielile de protocol realizate cu ocazia acordarii unor mese festive colaboratorilor de afaceri sau este suficient bonul de consum pe protocol si descarcarea marfii din gestiune pe modul de consum protocol?
Mar312014

Retur de bunuri din A.I.C. Tratament fiscal

de Amelia Dumitras valabil la 31 Mar 2014
Intrebare: Firma A din Romania, platitoare de TVA, a returnat, in luna ianuarie, catre firma B din Grecia, marfuri achizitionate cu 6 luni in urma. Marfurile au fost ridicate si transportate de firma B. La achizitie s-a aplicat regimul achizitiilor intracomunitare. Firma B, avand cod valabil de TVA, nu a emis factura. Trebuie sa emita firma A autofactura? Ce trebuie specificat pe autofactura? Cine e ...
Mar182013

TVA aferenta cheltuieli de protocol. Deductibilitate cheltuieli

de Irina Dumitrescu valabil la 18 Mar 2013
Intrebare: La sfarsit de an se emite autofactura - depasire plafon protocol 2%, care se inregistreaza: 635.01 = 4427 Cheltuiala din cont 635.01 este nedeductibila la calculul impozitului pe profit?
Feb012013

Scont pentru plata in avans. Autofacturare

de S.M Armaselu valabil la 01 Feb 2013
Intrebare: Conform conventiilor incheiate cu furnizori nostri interni si externi pentru plata in avans primim un scont. Pentru acest scont nu avem factura emisa de catre furnizori. Exemplu: factura in suma de 3.000 lei pe care o inregistrez: 371 = 401 3.000 lei In momentul platii aplicand scontul de 4% noi facem urmatoarea inregistrare: 401 = % 3000 5121 2.880 767 ...
Iul042012

Servicii intermediere turism partener din UE. Taxare inversa

de Adrian Benta valabil la 04 Iul 2012
Intrebare: Societatea noastra beneficiaza de serviciile de intermediere in turism ale unui partener din Uniunea Europeana. Conform contract, societatea noastra trebuie sa plateasca trimestrial un comision de intermediere pe baza facturii trimestriale emise de furnizorul de servicii. Cand intervine autofacturarea, respectiv taxarea inversa in situatia in care furnizorul emite factura pe 15 aprilie pentru ...
Iul042012

Autofactura si factura. Raportarea prin decontul de TVA si declaratia cod 390

de Amelia Dumitras valabil la 04 Iul 2012
Intrebare: Se emite autofactura in cazul in care nu se primeste factura lunara de la un furnizor extern pana pe 15 ale lunii urmatoare prestarii serviciului? In cazul in care furnizorul este membru UE in VIES ce se declara? Autofactura sau factura primita ulterior de la furnizor?
Feb032011

Depasire plafon sponsorizare. Autofactura

de PortalFiscalitate.ro valabil la 03 Feb 2011
Intrebare: Daca in anul 2009 societatea a avut cheltuieli de sponsorizare (in produse) in valoare de 100.000 lei si numai 10.000 lei s-au incadrat in limitele impuse de lege (3 la mie din CA si 20% din impozit), pentru diferenta de 90.000 lei facem autofacturare? Mentionez ca acele produse ce au facut obiectul sponsorizarii (aparatura medicala performanta) sunt achizitionate partial prin import de marfa, ...
x