Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 14 Decembrie 2018
Un produs marca Rentrop ∧ Straton
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Bunuri apartinand domeniului public administrate de catre o regie autonoma. Amortizare investitii

Raspuns oferit de
Otilia Roman

Otilia Roman
Consultant fiscal
Intrebare: O regie autonoma, care intocmeste situatii financiare anuale in baza OMFP 18022014, administreaza pe durata nedeterminata, in baza contractului de administrare, constructii si terenuri din domeniul public al unitatilor administrativ-teritoriale. Intrucat acestea nu indeplinesc conditiile de recunoastere ca active, conform OMFP 18022014, pct. 355, al. (1), sunt reflectate in evidența regiei, extrabilantier, in contul 8038 (Bunuri primite in administrare, concesiune, cu chirie si alte bunuri similare).



Regia autonoma, titulara a dreptului de administrare, realizeaza investitii asupra acestor bunuri din domeniul public al Judetului, respectiv reabilitari reparatii modernizari in vederea extinderii activitatii regiei.



Investitiile pot fi finantate astfel:

- integral din surse proprii;

- integral din fonduri publice, de catre unitatea administrativ teritoriala;

- din surse proprii si din fonduri publice.



1) Pentru fiecare caz de finantare in parte, cum va contabiliza regia cheltuielile cu aceste investitii efectuate la bunurile din domeniul public aflate in administrare?

Pana acum, in baza pct. 228 și 239 din OMFP 18022014, indiferent de sursa de finantare, au fost inregistrate la imobilizari corporale, amortizate pe durata normala de utilizare conform catalogului mijloacelor fixe iar subventia pentru investitii (in cazul finantarii integrale sau partiale din fonduri publice) a fost repartizata la venituri pe masura amortizarii.



Va adresam intrebarea intrucat in Ordonanța nr. 812003 privind reevaluarea si amortizarea activelor fixe aflate in patrimoniul institutiilor publice, la art. 9, lit. a) se mentioneaza ca: ”Activele fixe corporale aflate in patrimoniul institutiilor publice, care nu se supun amortizarii, sunt urmatoarele:a) bunurile care apartin domeniului public al statului si al unitatilor administrativ-teritoriale potrivit legii, inclusiv investitiile efectuate la acestea”.



2) Pentru fiecare caz de finantare in parte, regia isi poate exercita dreptul de deducere a TVA aferenta acestor investitii efectuate asupra bunurilor din domeniul public al unitatii administrativ-teritoriale?



3) In cazul in care investitiile efectuate de regie asupra bunurilor din domeniul public nu se supun amortizarii iar TVA-ul din facturile de achizitii este nedeductibil, care va fi monografia contabila a achizitiilor purtatoare de TVA si a sumelor primite de la autoritatea tutelara pentru plata furnizorilor?



Multumim.

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?


Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Bunuri apartinand domeniului public administrate de catre o regie autonoma. Amortizare investitii
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x