Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 21 Octombrie 2018
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Microintreprinderi deducerea pentru casele de marcat

Raspuns oferit de
PortalFiscalitate.ro

PortalFiscalitate.ro
contabil
Avand in vedere ca ne aflam in perioada de introducere a noilor case de marcat reamintim ca persoanele juridice platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor care achizitioneaza case de marcat pot deduce valoarea de achizitie a acestora din baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderilor.

Deducerea se efectueaza in conformitate cu documentul justificativ, in trimestrul in care au fost puse in functiune, potrivit legii. Punerea in functiune se face potrivit prevederilor legale.

Deducerea aferenta valorii de achizitie a caselor de marcat nu este limitata la o singura casa de marcat. Ca atare, societatile vor deduce valoarea de achizitie a noilor case de marcat din baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderilor, in luna punerii acestora in functiune, indiferent de numarul caselor de marcat achizitionate chiar daca au dedus si valoarea vechilor case care se inlocuiesc.

Sumele se scad din baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderilor determinata conform art. 53 din Codul fiscal, asupra careia se aplica cotele de impunere, fara a fi evidentiate distinct in declaratia 100 - Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x