Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 19 Iulie 2018

Neaplicarea taxarii inverse la operatiunile de la alin. (2) al art. 331 din Codul fiscal

Raspuns oferit de
Ela Dumitra

Ela Dumitra
Lector Universitar dr.
valabil la 01 Mar 2018
Intrebare: In septembrie 2015, firma da un avans pentru un teren (terenul, conform Codul fiscal, o parte este intravilan si o alta parte este extravilan). Pe factura de avans nu este mentionat ce tip de teren este (avans teren). In martie 2016 primim factura cu storno la avans si o alta factura pe care avem doua rubrici: 1. teren extravilan, suprafata de conform Cod fiscal  si 2. teren extravilan suparafata de conform Cod fiscal. Ambele pozitii ni s-au facturat cu TVA, noi am dedus TVA. Este corect?

Avem un control pe partea de TVA si ei spun ca la terenul intravilan nu trebuia sa deducem TVA .

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 50.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Neaplicarea taxarii inverse la operatiunile de la alin. (2) al art. 331 din Codul fiscal
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscal-contabile 2018"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

Mai172018

Servicii de filmare catre o societate din Rusia. TVA

de Irina Dumitrescu valabil la 17 Mai 2018
Mai052018

Cursurile de formare profesionala sunt scutite de TVA?

de Dana Hristu valabil la 05 Mai 2018
x