Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 16 Decembrie 2018
Un produs marca Rentrop ∧ Straton
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Plata drepturi de autor. Obligatia de a retine contributii sociale

Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Rodica Mantescu
Consilier juridic
valabil la 26 Nov 2018
Intrebare: O S.C. trebuie sa plateasca un drept de autor catre o persoana fizica. Persoana fizica nu obtine venituri din salarii.Se pune problema daca eu platitor de venit ii retin sau nu contributiile sociale. Plata contractului se face in luna noiembrie. Persoana fizica a obtinut in aprilie 2018 11.000 lei net si in noiembrie obtine 6.200 lei net, in total 17.200 lei. Aceste venituri sunt obtinute doar de la societatea noastra. Retinerea si plata CAS-ului si CASS-ului se face in functie de depasirea plafonului. Intrebarea este: cum determinam plafonul la care se raporteaza veniturile? Care este valoarea minima pentru baza CAS? Am in vedere art.151 alin (13) si art.174 alin (13).


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?


Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Plata drepturi de autor. Obligatia de a retine contributii sociale
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

Iul142018

Venituri din arenda. Obligatii fiscale

de Rodica Mantescu valabil la 14 Iul 2018
Iun142018

Cadouri salariati

de Mariana Prejbeanu valabil la 14 Iun 2018
Ian152018

CASS dividende persoana fizica cu statut de pensionar

de Elena Ionescu valabil la 15 Ian 2018
Mai182015

Venituri din chirii. Plafonarea bazei de calcul al CASS

de Rodica Mantescu valabil la 18 Mai 2015
x