X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 22 August 2017

Prestari servicii catre persoane fizice. Incasarea ulterioara a prestatiilor. Emiterea bonului fiscal

Raspuns oferit de
Constanta Popa

Constanta Popa
Consultant fiscal
valabil la 08 Aug 2017

Intrebare: O societate comerciala, avand un atelier de service auto, presteaza servicii atat catre persoane juridice cat si catre persoane fizice. Societatea detine si o casa de marcat. Pentru incasarile ulterioare societatea poate sa emita chitante sau este obligatorie emiterea bonului fiscal si in aceste cazuri?


Raspuns: Emiterea bonului fiscal este obligatorie cata vreme serviciile prestate catre persoane fizice (populatie, adica) sunt incasate, total sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar, dupa cum reiese din prevederile art. 1 alin. 1-2 din OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale. La cererea clientului, este obligatorie si emiterea facturii conform art. 1 alin. 2 din respectiva ordonanta, respectiv art. 319 alin. 10 lit. a din Codul fiscal. Bonul fiscal trebuie emis indiferent ca serviciile sunt incasate integral la momentul prestarii, sunt incasate la un termen de plata ulterior ori in rate si indiferent de faptul ca se emite factura, la solicitarea clientilor.

Doar in ipoteza in care incasarea prestarii de servicii se face integral prin banca cu ordin de plata (sau cu foaie de varsamant direct in contul societatii, cu deponent persoana fizica beneficiara) este vorba de o incasare ce nu intra sub incidenta prevederilor art. 1 alin. 1 din OUG 28/1999 si nu este obligatorie emiterea bonului fiscal, chiar daca clientul este persoana fizica, fiind suficienta emiterea facturii, in conformitate cu reglementarile specifice in materie de TVA.

Ordonanta si normele ei de aplicare nu reglementeaza situatiile in care incasarea in numerar a contravalorii serviciilor se face ulterior prestarii serviciilor ori cu plata in rate. De aceea, o solutie ar fi ca prestarile de servicii cu incasare partiala ulterioara sa apara ca articol programat distinct in casa de marcat.

Ulterior, la incasarea serviciilor deja prestate, se emite bonul fiscal pentru suma incasata, iar contravaloarea serviciului deja prestat pentru care s-a eliberat anterior bonul fiscal apare pe noul bon cu semnul minus, astfel incat totalul de plata din bonul fiscal sa fie egal cu zero ori, eventual, cu diferenta/restul de plata ce mai trebuie achitata de client.

Singura restrictie legala este ca, in urma unor astfel de operatiuni, suma totala a bonului fiscal sa nu fie negativa. Aceasta se realizeaza si in functie de posibilitatile tehnice ale casei de marcat, sens in care trebuie consultat distribuitorul de la care a fost achizitionata casa.      

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Modificarile Codului Fiscal prin OUG 84/2016"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


Articole similare

Aug082016

Documente justificative. Acordare diurna

de Dani Cucu valabil la 08 Aug 2016
Iul142016

Casarea mijloacelor fixe

de Mariana Prejbeanu valabil la 14 Iul 2016
x