X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 17 Noiembrie 2017

Prime, premii, cadouri si tichete

Aug252017

Persoana angajata de la 1 august. Acordarea tichetelor de masa pentru luna august

de Constanta Popa valabil la 25 Aug 2017
Intrebare: Angajam o persoana cu data de 01.08.2017. Comanda pentru tichetele de masa a fost efectuata in ultima decada a lunii iulie, pentru luna august 2017. La data comenzii nu stiam de noul salariat. Cum se procedeaza in acest caz cu noul salariat? Putem face comanda de tichete in august pentru luna august? Nu are dreptul la tichete pe august, ci incepand cu luna urmatoare angajarii, dar daca da care ...
Dec192016

Microintreprindere. Impozitare premiu

de Elena Garofil valabil la 19 Dec 2016
Intrebare: Premiul obtinut si primit de o microintreprindere in valoare de 15.000 euro intr-un concurs organizat de o fundatie pe o tematica aleasa, ce obligatii fiscale de plata si declarative decurg? Microintreprinderea plateste impozit de 1%.
Nov032016

Tratamentul fiscal al tichetelor cadou acordate in cadrul unor campanii de protocol sau marketing

de S.M Armaselu valabil la 03 Nov 2016
Intrebare: Care este tratamentul fiscal pentru acordarea tichetelor cadou in scopuri de marketing si de protocol - Tichete oferite cadou clientilor, nu salariatilor. Ce implica acest lucru din punct de vedere fiscal?
Apr132016

Cadouri oferite salariatilor cu ocazia Pastelui. Tratament fiscal

de Elena Garofil valabil la 13 Apr 2016
Intrebare: Va rog sa ne comunicati daca putem acorda deductibil si fara taxe 150 RON, 8 martie cu intarziere, de Paste. Sau tot de Paste, tichetele cuvenite copiilor de 1 iunie. Ne incadram la impozit profit anticipat.
Nov092015

Bonul nefiscal - documentul care nu are calitatea de document justificativ. Consecinte fiscale pentru cumparator.

de Otilia Roman valabil la 09 Nov 2015
Intrebare: Am primit, de la un frunizor, tichete cadou de carburant pe care le-am inregistrat in contabilitate 5328 = 7581. Le-am folosit pentru achizitionarea combustibilului de la Petrom si am primit un bon nefiscal. Este corect? Se poate deduce cheltuiala cu combustibilul in baza acestui bon? De TVA nu poate fi vorba, dar macar cheltuiala?
Nov052015

Tichete de masa, inregistrari contabile, deductibilitate cheltuieli

de Elena Garofil valabil la 05 Nov 2015
Intrebare: In cazul achizitionarii de tichete de masa, cum se inregistreaza in contabilitate - monografia contabila? Sunt deductibile fiscal? Dar in statul de plata?
Iun122015

Acordarea de tichete cadou

de Dani Cucu valabil la 12 Iun 2015
Intrebare: O societate din Romania doreste sa acorde angajatilor sai, o data pe an (spre exemplu in luna august 2015) tichete cadou cu scopul motivarii si fidelizarii personalului, in suma cuprinsa intre 100 si 900 lei pentru fiecare persoana. Avand in vedere prevederile Codului fiscal - art. 55 alin. (4) si art. 296^15 lit. o), precum si a normelor metodologice de aplicare ale acestora, care este ...
Apr302015

Prime si cadouri acordate cu ocazia sarbatorilor

de Dani Cucu valabil la 30 Apr 2015
Intrebare: Societatea acorda salariatilor cu ocazia sarbatorilor de Paste prima de 150 lei. Conform art. 55 alin. 4 din Codul Fiscal, prima de 150 lei se ofera in beneficiul copiilor minori ai angajatilor si nu se impoziteaza. In cazul angajatilor care nu au copii minori, prima de 150 lei se cumuleaza venitorilor lunare si intra in baza de calcul a impozitului pe venit si al contributiilor sociale. Ce ...
Apr162015

Tratamentul fiscal al tichetelor cadou

de Dani Cucu valabil la 16 Apr 2015
Intrebare: Societatea acorda tichete cadou angajatilor in suma de 350 lei/angajat. In contabilitate s-a calculat impozitul pe salariu aferent tichetelor cadou la fiecare angajat fara a calcula contributii. La impozitul pe profit, este deductibila toata suma tichetului cadou in valoare de 350 lei/anagajat?
Ian212015

Corectarea informatiilor prevazute de formularul 112

de Dani Cucu valabil la 21 Ian 2015
Intrebare: Dintr-o eroare nu s-au inclus tichetele de masa in deducerea personala a fiecarui salariat pe o perioada anterioara. Ulterior s-au refacut calculele privind impozitul suplimentar datorat pe venit si s-au retinut, declarat si platit sumele de la personalul existent la 31.12.2014. In cazul personalului care nu mai are calitatea de angajat, cum trebuie procedat din punctul de vedere al declaratiei ...
Ian092015

Tichete cadou. Deductibilitate

de Dani Cucu valabil la 09 Ian 2015
Intrebare: Societatea a acordat tichete cadou cu ocazia sarbatorilor de iarna tuturor angajatilor, in valoare de 170 ron. Din punctul de vedere al impozitului pe profit, intreaga suma este deductibila fiscal? Societatea se incadreaza in limita de 2% aplicata asupra cheltuielilor cu salariile personalului.
Nov142014

Tichete de masa. Posibilitati de acordare

de Dani Cucu valabil la 14 Nov 2014
Intrebare: Angajatii aflati in situatia de mai jos beneficiaza de tichete de masa? 1. angajat cu contract de munca la domiciliu; 2. angajat pensionar cu contract de 2 ore/zi; 3. angajat cu contract de munca care beneficiaza de spor de mobilitate lunara (agent de vanzari).
Oct232014

Beneficiari ai tichetelor de masa

de Dani Cucu valabil la 23 Oct 2014
Intrebare: Directorul general al societatii are incheiat cu societatea un contract de mandat. Printre alte beneficii, are prevazut in contract si acordarea de tichete de masa, chiar daca, din punct de vedere legal, beneficiari ai tichetelor de masa nu sunt decat salariatii cu contract individual de munca. Persoana respectiva nu mai are niciun alt fel de angajament (contract). I se pot acorda tichete de ...
Oct102014

Tichete de masa. Deduceri personale

de Dani Cucu valabil la 10 Oct 2014
Intrebare: Incepand cu ce data intra tichetele de masa in baza de calcul al deducerilor personale?
Sep112014

Inregistrarea tichetelor cadou primite gratuit

de Elena Garofil valabil la 11 Sep 2014
Intrebare: O societate comerciala beneficiaza de un contract de fidelizare cu firma furnizoare de tichete de masa, prin care un procent din comisionul platit pentru formulare tipizate se intoarce la firma beneficiara de tichete de masa sub forma unor tichete cadou (acestea sunt trimise doar cu aviz, valoare 0). Se inregistreaza aceste tichete? Care e monografia contabila?
Iul012014

Tichete cadou. Tratament fiscal

de Dani Cucu valabil la 01 Iul 2014
Intrebare: Care este valoarea maxima de acordare a tichetelor cadou de persoana intr-o luna pentru care angajatorul (SRL) nu este obligat la plata asigurarilor sociale? Tichetele cadou sunt impozitate cu 16% retinut de la angajat fara alte taxe.
Apr142014

Tichete de masa. Tichete cadou

de Dani Cucu valabil la 14 Apr 2014
Intrebare: Administratorul firmei este actionar si in alta firma. Doreste sa ofere acesteia din urma tichete de masa. In urma discutiilor purtate cu reprezentantii ce furnizeaza acest produs, s-a ajuns la concluzia ca este mult prea mare comisionul de platit pentru valoarea tichetelor achizitionate. Poate prima firma sa achizitioneze tichete de masa pentru ambele firme si apoi sa refactureze catre cea de-a ...
Mar102014

Implicatii fiscale pentru tichetele de masa si cadourile oferite angajatilor cu ocazia Craciunului

de Gabriela Dita valabil la 10 Mar 2014
Intrebare: Tichetele de masa acordate salariatilor intra in baza de calcul a contributiilor sociale obligatorii sau acestora li se retine doar 16% impozit? Aceeasi intrebare si pentru valoarea pungilor cadou acordate copiilor salariatilor (care depaseste 150 lei/salariat) cu ocazia Craciunului. In cazul in care se includ in baza de calcul al obligatiilor inseamna ca plateste aceste obligatii atat angajatul ...
Nov212013

Tichetele de masa nu se acorda pe ore ci pe zile

de Gabriela Dita valabil la 21 Nov 2013
Intrebare: In legatura cu tichetele de masa , in situatia cand in foaia de pontaj un salariat are 6 ore zi si mai lucreaza inca doua sambete cate 6 ore zi, avand lunea libera, este legal acordarea unui tichet de masa pentru fiecare zi lucrata sau trebuie acordate proportional cu nr.de ore lucrate zilnic? Mentionez contractul individual de munca este inheiat cu 8 ore zi, dar se lucreaza in doua ture de ...
Oct282013

Bunuri acordate gratuit in campanii de publicitate si marketing

de Adrian Benta valabil la 28 Oct 2013
Intrebare: O societate comerciala ,pentru promovarea produselor sale, in cadrul campaniilor de marketing adresate clientului final, acorda la achizitia unei produs, un tichet cadou sau card compliments cu o suma fixa Din punct de vedere fiscal cum trebuie tratat acest cadou? Societatea trebuie sa retina si sa plateasca impozit din alte surse?
Pagina: 12»
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Cele mai recente modificari fiscal-contabile 2017-2018".
    Cele mai recente modificari fiscal-contabile 2017-2018
x