Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 18 Noiembrie 2018
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Profit

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de

de
Aug272018

Plata cotizatiei consilierului juridic de catre angajator. Inexistenta unei prevederi legale

de Rodica Mantescu valabil la 27 Aug 2018
Intrebare: Societatea are un angajat consilier juridic. Unitatea poate sa-i deconteze cotizatia anuala la Uniunea juristilor din Romania? Daca este legal, pe ce cont de cheltuiala se inregistreaza?
Iul122018

Decontare cursuri MBA salariat. Tratament fiscal

de Elena Garofil valabil la 12 Iul 2018
Intrebare: Firma este platitoare de impozit pe profit. Unul dintre salariati a fost admis sa urmeze cursurile unui MBA. Costul cursului se va derula pe parcursul a 2 ani calendaristici si va insuma mai multe zeci de mii de euro. Aceasta cheltuiala este una deductibila conform art. 25 Codul fiscal si art.13 (1) lit. e) din norme e) cheltuielile pentru perfectionarea managementului? Dar pentru salariat sunt ...
Mai162018

Anulare rezerve reprezentand facilitati fiscale. Tratament impozit pe profit

de Olga Crevelescu valabil la 16 Mai 2018
Intrebare: In contul 1068 societatea a distribuit de-a lungul timpului si anumite reduceri fiscale si sume primite de la FPS cu ani in urma, considerate a fi facilitati fiscale. AGA poate distribui dividende si din aceste sume catre actionari (fiind in cont de alte rezerve 1068) sau doar din ce exista pe cont 1068 - repartizat din trecut pentru investitii? Daca se pot repartiza, sumele aferente ...
Mai152018

Politica contabila

de Mariana Prejbeanu valabil la 15 Mai 2018
Intrebare: La 31 decembrie 2017, compania-mama (casa de expeditie) cotata la bursa in SUA a schimbat politicile contabile in ceea ce priveste recunoasterea veniturilor conform noilor standarde contabile din SUA. Compania noastra din Romania a urmat aceeasi politica de recunoastere a veniturilor ca si firma-mama atat in contabilitatea de grup, cat si in contabilitatea romaneasca. In 2017 veniturile au fost ...
Mar132018

Repartizare fragmentata profit

de Elena Ionescu valabil la 13 Mar 2018
Intrebare: La data aprobarii bilantului an 2017, o societate comerciala - SRL -  cu 2 asociati hotaraste prin AGA ca profitul net sa ramana nerepartizat. Exista un termen limita pentru distribuire? Poate ramane nerepartizat mai multi ani? Se pot face ulterior repartizari fragmentate pentru dividende (mai mici de 10.000 lei), ori de cate ori este disponibil in casierie?
Mar062018

Declaratia 101. Completarea codului CAEN

de Constanta Popa valabil la 06 Mar 2018
Intrebare: O societate platitoare de impozit pe profit cu cod CAEN 4531 pe certificatul de inregistrare obtine in anul 2017, venituri doar din activitatea de transport rutier de marfuri. Din ianuarie 2018, ea trece la microintreprindere. Ce cod CAEN se trece in declaratia 101 aferenta anului 2017? Pentru ca in bilant exista posibilitatea de a trece activitatea preponderenta si cea efectiv desfasurata, dar ...
Feb162018

Termen repartizare profit net

de Elena Garofil valabil la 16 Feb 2018
Intrebare: O societate are profit nerepartizat din anul 2016 (in contul 1171) si a inregistrat profit si in anul 2017. Societatea este obligata sa repartizeze profitul pe dividende sau alte rezerve? Asociatii inca au dividende neridicate, iar societatea are in contul 1068 "Alte rezerve" o suma considerabila. Este posibila acumularea de profit in Rezultatul reportat si repartizarea pe dividende, ...
Dec272017

Impozit pe venit microintreprinderi versus impozit pe profit

de Ela Dumitra valabil la 27 Dec 2017
Intrebare: Societatea este platitoare de impozit pe profit anual din anul 2017, fiind declarat astfel prin declaratia 012. Cifra de afaceri este in jur de 2.000.000 lei, capitalul social este 150.000 lei. Din anul 2018, devenim platitori micro sau ne pastram aceasta obligatie de impozit profit anual si pentru anul 2018?
Oct252017

Cheltuieli aferente activitatii lunii septembrie. Facturare in luna octombrie. Momentul deductibilitatii

de Constanta Popa valabil la 25 Oct 2017
Intrebare: Activitate de exploatare miniera. In fiecare luna se calculeaza taxa ANRM pentru cantitatea extrasa in luna. Acesta taxa se factureaza in luna urmatoare de catre Apele Romane. Este deductibila aceasta taxa la calculul impozitului pe profit in luna septembrie, desi ea este facturata in octombrie?
Oct062017

Sponsorizare scoala privata. Deductibilitate

de Andrei Zainea valabil la 06 Oct 2017
Intrebare: Societatea este platitoare de impozit pe profit. In acest an, are un profit de 400.000 lei si nu avem sponsorizari pana in acest moment. Dorim sa incheiem un contract de sponsorizare pe 2 ani, cu o scoala privata, pentru un copil care nu este afiliat cu societatea. Sponsorizarea se va face direct cu scoala si se va mentiona numele copilului. Aceasta sponsorizare este deductibila la calculul ...
Mar302017

Inregistrare contabila impozit pe profit scutit

de Constanta Popa valabil la 30 Mar 2017
Intrebare: Va rog frumos inregistrari contabile pentru scutire impozit profit reinvestit in cazul achizitiei unui program informatic. Cand se face inchiderea sumei aferente profit scutit (investitiei) din 129 in anul investitiei sau in anul urmator cand fac repartizarea profitului in baza hotararii AGI?
Mar162017

Regimul fiscal al costului marfurilor vandute sub pretul de achizitie

de S.M Armaselu valabil la 16 Mar 2017
Intrebare: Se pot livra marfuri sub cost (in pierdere, dar cu un cost deductibil fiscal) cum ar fi in cazul lichidarii? OG 99/2000, cu modificari si completari, prevede ca acest lucru se poate face doar in anumite conditii si doar pentru structurile de vanzare cu amanuntul. Care este baza legala pentru lichidari in cazul structurilor de vanzare cu ridicata?
Feb152017

rezerva legala,deductibil, profit contabil, impozit pe profit, capital social subscris, patrimoniu

de Olga Crevelescu valabil la 15 Feb 2017
Intrebare: Suntem o societate agricola constituita in conformitate cu dispozitiile legii nr. 36/1991. Profitul contabil este 912167.44 lei, profitul fiscal este 949266.52 lei, am investitii in active suma de 343773.04 (profit reinvestit), am in balanta in contul 1011 capital social suma de 106964.67 lei si in contul 1012 capital subscris varsat 251 lei. Am rezerva legala 10225.06 lei. Am urmatoarele ...
Ian092017

ONG - platitor impozit pe venit

de Mariana Prejbeanu valabil la 09 Ian 2017
Intrebare: ONG - poate fi platitor impozit venit (micro)? Profitul se poate repartiza pentru dividente?
Nov302016

Penalitati contractuale. Cesiune creante

de Mariana Prejbeanu valabil la 30 Nov 2016
Intrebare: Societatea are o creanta fata de un client de 300.000 lei. Clientul intra in insolventa, la proces societatea se inscrie la masa credala pentru 300.000 creanta plus 100.000 penalitati (pentru aceste penalitati nu a fost emisa factura fiscala). La 2 luni distanta se cesioneaza creanta de 400.000 lei catre un tert pentru suma de 280.000 lei si se incaseaza pretul creantei. TVA se va plati la ...
Nov072016

Pierdere fiscala

de Costin Istrate valabil la 07 Nov 2016
Intrebare: O societate comerciala inregistreaza pierdere in perioada anterioara anului 2016 astfel: - 2010 pierdere 20 mil. - 2011 pierdere 22 mil. - 2012 pierdere 75 mil. - se aplica trecerea la IFRS conform ordinului 1286 in 2012 - 2013 pierdere de 43 mil. - 2014 profit 4 mil.- se acopera pierderea din anii anteriori cu acest profit - 2015 pierdere 5 mil. - 2016 profit 30 mil. In 2016, ...
Oct142016

Profit reinvestit in echipamente IT

de Olga Crevelescu valabil la 14 Oct 2016
Intrebare: Va rog sa-mi precizati daca achizitia unor PC si laptop-uri cu valoare sub cea prevazuta pentru mijloace fixe, incadrate ca obiecte de inventar, pot beneficia de scutirea de impozit pe profitul reinvestit, potrivit art.22 din C.F.
Iun162016

Legislatie actuala relevanta dpdv fiscal privind certificatele verzi si propuneri de imbunatatire a acesteia

de Ela Dumitra valabil la 16 Iun 2016
Intrebare: Imi puteti trimite, va rog, legislatia relevanta din punct de vedere fiscal in ceea ce priveste certificatele verzi? Analizam varianta de a ataca ordinele prin care inregistrarile contabile trebuie facute astfel incat se inregistreaza la venituri la momentul primirii lor si nu la momentul vanzarii, generand astfel un profit, care in conditiile actuale de piata nu este si realizabil.
Mai242016

Reinvestire 50% din profitul realizat de o SRL- D

de Elena Ionescu valabil la 24 Mai 2016
Intrebare: Este obligatoriu ca un SRL-D sa reinvesteasca 50% din profit in anul urmator sau exista posibilitatea de a-l reporta de la un an la altul?
Mai162016

Clienti neincasati

de Mariana Prejbeanu valabil la 16 Mai 2016
Intrebare: O societate comerciala are drept de creanta de peste 6 miliarde lei asupra unei societati pe actiuni - intrata in insolventa din 2014 conform Legii 85/2014. Facturile sunt emise si neincasate de peste 2 ani de zile. Care este baza legala ca societatea emitenta sa constituie provizioane pentru clienti incerti, aferente acestor facturi si in ce procent, avand in vedere ca s-a platit impozit pe ...
Pagina: 12»
x