Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Septembrie 2018
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Regim de taxare inversa pentru echipamente inglobate in constructie

Raspuns oferit de
Amelia Dumitras

Amelia Dumitras
Consultant fiscal si expert contabil
valabil la 08 Iul 2018
Intrebare: In cadrul unei vanzari la licitatie, organizata de catre executorul judecatoresc, creditorul urmaritor ipotecar a adjudecat bunurile societatii debitoare (terenuri, cladiri si echipamente) in contul creantei.

In procesul verbal de adjudecare se mentioneaza ca se va aplica taxare inversa conform art. 331 alin. (2) si regimului fiscal aplicabil transferului de active, conform art 270 alin. (7) din Codul fiscal.

Executorul judecatoresc a emis facura fiscala in numele debitorului cu taxare inversa pentru toate bunurile executate respectiv terenuri, cladiri, constructii speciale si echipamente. Debitorul a depus la ANAF notificare privind optiunea de taxare a operatiunilor prevazute la art 331 alin. (2) lit. g).

Debitorul a emis o adresa catre executorul judecatoresc prin care solicita sa i se comunice baza legala pentru care a fost emisa factura cu “taxare inversa” si pentru echipamente, iar acesta a invocat Regulamentul 1042/2013 al Consiliului UE si art 292 alin (2 ) lit. f) Cod fiscal, respectiv “aceste elemente fac parte integranta din constructie, faptul ca instalarea acestora este esentiala sau foarte necesara pentru ca tipul de constructie sa fie considerat ca atare. Consideram ca in absenta echipamentelor respective, constructia ar deveni inutila. Mai mult posibilitatea ca inlaturarea echipamentului sa cauzeze o deteriorare certa a acestuia a fost un indicator suplimentar in aplicarea tratamentului fiscal, deoarece, o data indepartat, elemental va necesita reparatii, nu are nicio valoare sau nu deserveste niciunui scop sau nu mai deserveste acelasi scop. In concluzie consideram ca echipamentele mentionate in actul de ajudecare sunt incadrabile la bunuri imobile prin absenta carora cladirea sau constructia ar fi incomplete, integritatea si scopul modificate, de aceea tratamentul din punct de vedere al TVA a fost incadrat sub incidenta art 331 alin. (2) lit. g)“.

Este corect emisa factura cu taxare inversa si pentru echipamente?

Daca factura nu este corect intocmita, respectiv pentru echipamente ar fi trebuit emisa factura cu TVA, care sunt implicatiile si ce ar trebui sa faca debitorul in acest caz?

Debitorul a inregistrat factura in evidenta lui asa cum a fost emisa de executorul judecatoresc respectiv cu taxare inversa si pentru echipamente.

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 50.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Regim de taxare inversa pentru echipamente inglobate in constructie
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x