Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 14 Decembrie 2018
Un produs marca Rentrop ∧ Straton
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Teambuilding. Incadrarea in situatii prevazute de legislatia muncii

Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Rodica Mantescu
Consilier juridic
valabil la 23 Oct 2018
Intrebare: O societate organizeaza pentru sfarsitul de saptamana, de vineri pana duminica, o sesiune de teambuilding, unde le-a asigurat cazarea, masa si au avut loc cursuri de formare profesionala pentru angajati. Se pot acorda tichete de masa pentru ziua de vineri, daca zilele de sambata si duminica sunt considerate zile lucratoare si ce alte obligatii ii revin angajatorului?

Raspuns:
Notiunea de teambuilding nu este reglementata de legislatia muncii astfel incat angajatorul trebuie sa o incadreze intr-o situatie reglementata de aceasta legislatie.
In cazul in care perioada respectiva este considerata formare profesionala initiata de angajator, in sensul ca s-a incheiat act aditional la contractul individual de munca pentru reglementarea formarii profesionale, conform prevederilor art. 197 alin. (2) din Codul muncii, pe perioada participarii la cursurile sau stagiile de formare profesionala, salariatul va beneficia, pe toata durata formarii profesionale, de toate drepturile salariale detinute.

In consecinta, atunci cand formarea profesionala este initiata de angajator, contractul individual de munca nu se suspenda iar salariatul va beneficia de toate drepturile salariale inclusiv de tichete de masa daca angajatorul nu asigura salariatului masa (in speta pentru ziua de vineri). Insa, daca salariatul are masa asigurata, el nu are dreptul la tichet de masa.

Este necesar in acest caz ca toate documentele prevazute de lege pentru formarea profesionala sa fie intocmite pentru ca perioada respectiva sa fie incadrata in formare profesionala. 
Formarea profesionala nu constituie timp de lucru prin urmare, zilele in care salariatul se formeaza profesional nu constituie timp de lucru. Atentie la faptul ca formarea profesionala nu constituie o obligatie pentru salariat ci un drept al acestuia. Prin urmare, daca teambuilding-ul este obligatoriu pentru salariat nu se poate incadra la formare profesionala.
In consecinta, trebuie sa incadrati perioada de teambuilding intr-o situatie reglementata de Codul muncii cum ar fi formarea profesionala sau delegarea.
 
 

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x