Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 15 Noiembrie 2018
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Utilizare casa de marcat pentru vanzari catre persoane fizice

Raspuns oferit de
Olga Crevelescu

Olga Crevelescu
Expert contabil, Membru CECCAR, Formator autorizat A.N.C.
valabil la 07 Nov 2018
Intrebare: Un SRL care presteaza servicii atat pentru persoane fizice, cat si pentru persoane juridice are vanzare de cantare atat la persoane fizice, cat si la persoane juridice si instaleaza casa de marcat cu jurnal electronic. Mai are dreptul sa emita chitante pentru persoane juridice sau este obligatoriu ca toate incasarile sa intre prin casa fiscala?

Prestarile de servicii sub 100 euro pot fi incasate doar cu bon fiscal? In declaratia 394 nu o sa mai apara numele si adresa persoanei fizice sau juridice.


Raspuns:
Potrivit art. 1 alin. (9) din OUG nr. 28/1999 actualizata, se interzice operatorilor economici care, potrivit legii, au obligatia de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale si de a emite bonuri fiscale cu acestea, sa inmaneze clientilor documente care atesta plata contravalorii bunurilor achizitionate sau serviciilor prestate, altele decat bonurile fiscale, cu exceptia situatiei prevazute la alin. (8) (respectiv in cazul defectarii casei de marcat). 

Conform Art. 10 lit. c) din OUG nr. 28/1999 actualizata, constituie contraventii urmatoarele fapte daca, potrivit legii penale, nu sunt considerate infractiuni neemiterea bonului fiscal pentru toate bunurile livrate, serviciile prestate sau bacsisurile incasate, emiterea de bonuri cu o valoare inferioara pretului de vanzare a bunului sau tarifului de prestare a serviciului, ori nerespectarea prevederilor art. 1 alin. (8), care determina existenta unei sume nejustificate.

In sensul acestei prevederi, prin suma nejustificata se intelege contravaloarea bunurilor livrate sau serviciilor prestate pentru care nu s-au emis bonuri fiscale, valoarea bacsisurilor incasate pentru care nu s-au emis bonuri fiscale, diferenta pana la pretul de vanzare a bunului sau tarifului de prestare a serviciului in cazul emiterii de bonuri cu o valoare inferioara ori contravaloarea bunurilor livrate sau serviciilor prestate fara respectarea prevederilor art. 1 alin. (8).
Aceste contraventii se sanctioneaza conform art. 11 din aceeasi OUG nr. 28/1999, in functie de valoarea tranzactiilor.

Exercitarea de activitati de comert cu ridicata si comert cu amanuntul in aceeasi structura de vanzare, respectiv suprafata de vanzare, cu amenda de la 2.000 lei la 10.000 lei si cu interzicerea uneia dintre cele doua activitati, conform art. 73 punctul 22 din Ordonanta nr. 99/2000.
Prin urmare, conform celor doua acte normative, nu puteti exercita activitati de comert cu ridicata si comert cu amanuntul in aceeasi structura de vanzare, iar neemiterea bonului fiscal pentru toate bunurile livrate constituie contraventie.
 
Plafonul de 100 euro se aplica persoanelor impozabile care au obligatia de a emite facturi conform art. 319 in sensul ca pot emite facturi simplificate atunci cand valoarea facturilor, inclusiv TVA, nu este mai mare de 100 euro, conform art. 319 alin. (12) din Codul fiscal.
In speta data, societatea utilizeaza casa de marcat (nu are obligatia de a emite facturi) si in privinta incasarilor in numerar va sunt aplicabile plafoanele prevazute de Legea 70/2015 actualizata.

Potrivit art. 3 alin. (2) din Legea nr. 70/2015, sunt interzise incasarile fragmentate in numerar de la beneficiari pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei si, respectiv, de 10.000 lei, in cazul magazinelor de tipul cash and carry, precum si fragmentarea facturilor pentru o livrare de bunuri sau o prestare de servicii a caror valoare este mai mare de 5.000 lei, respectiv de 10.000 lei.
Potrivit art. 4 din Legea nr. 70/2015 actualizata, operatiunile de incasari in numerar de la persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor livrari de bunuri se efectueaza in limita unui plafon zilnic de 10.000 lei de la o persoana.
Astfel, puteti incasa in numerar contravaloarea livrarilor/prestarilor catre persoane juridice in limita plafonului de 5.000 lei, iar contravaloarea livrarilor/prestarilor catre persoane fizice in limita plafonului de 10.000 lei.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x