Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 22 Iunie 2018

Valoarea maxima a tichetelui de masa a crescut

Raspuns oferit de
PortalFiscalitate.ro

PortalFiscalitate.ro
contabil
Prin OMMJS 1618/2018 publicat in Monitorul Oficial nr. 412 din 15/05/2018  s-a stabilit valoarea maxima a tichetelor de masa pentru semestrul I al anului 2018. Astfel, pentru semestrul I al anului 2018, incepand cu luna mai 2018, valoarea nominala a unui tichet de masă, nu poate depasi cuantumul de 15,18 lei.

Tichetele de masa pot fi acordate de orice persoana fizica sau juridica care incadreaza personal pe baza de contract individual de munca. Actele normative care reglementeaza tichetele de masa sunt:
1. Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa;
2. Hotararea Guvernului nr. 23/2015 pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa.
3. Codul fiscal.

Tichetele de masa se pot acorda numai la functia de baza.

In ceea c epriveste regimul fiscal, tichete de masa acordate potrivit legii 142/1998 sunt asimilate avantajelor de natura salariala si sunt impozabile din punct de vedere al impozitului pe veniturile din salarii conform art. 76 alin. (3) lit. h) din Codul fiscal insa sunt excluse din baza de calcul a contributiilor sociale obligatorii conform art. 142 lit. r) din Codul fiscal. Prin urmare contravaloarea tichetelor de masa se include in statul de salarii in scopul impozitarii dar nu se include in baza de calcul al contributiilor sociale. Calculul, retinerea si virarea impozitului pe salarii se va efectua de catre angajator, contravaloarea tichetelor de masa fiind impozitata prin cumulare cu celelate venituri de natura salariala realizate in luna in care sunt acordate.

Mentionam ca angajatorii nu sunt obligati sa acorde tichete la valoare de 15,18 lei, aceasta fiind o limita maxima ce poate fi acordata. Societatile pot opta pentru plata tichetelor si cu o valoarea mai mica insa, avand in vedere ca tichetele de masa sunt scutite de contributii sociale, acordarea unor tichete cu o valoare mai mare poate fi o masura avantajoasa.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscal-contabile 2018"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

x