Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 24 Octombrie 2021

Split TVA

Iun012019

Split TVA, incetarea aplicarii sistemului

de Amelia Dumitras 01 Iun 2019
Intr-adevar, conform prevederilor art. 2 alin. (13) din O.G. nr. 23 din 30 august 2017 privind plata defalcata a TVA, persoana impozabila la care se face referire la  alin. (10) - (12) nu mai aplica mecanismul platii defalcate a TVA incepand cu data radierii din registru.  Totusi, chiar daca nu mai aplica acest mecanism pentru facturile care urmeaza a fi emise, pentru ...
Feb092019

Plata unui furnizor intern pentru consumul de energie electrica

de Mariana Prejbeanu 09 Feb 2019
<div> Din intrebarea dumneavoastra reiese ca societatea dumneavoastra, persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in Romania, primeste o factura pentru consumul de energie electrica de la un furnizor, care nu este ENEL si efectueaza plata direct in contul ENEL.<br /> Nu inteleg de ce ati procedat in acest fel si cum ati decontat furnizorul cu plata; in mod normal plata se ...
Ian192019

Split TVA. Tratament plati efectuate de institutii publice

de Ionut Jinga 19 Ian 2019
Potrivit art 3 alin (1) din OG nr. 23/2017 privind plata defalcate a TVA:"Persoanele impozabile, cu exceptia institutiilor publice, inregistrate in scopuri de TVA, au obligatia sa plateasca contravaloarea TVA aferente achizitiilor de bunuri si servicii intr-un cont de TVA al furnizorului/prestatorului care aplica mecanismul platii defalcate a TVA".Din aceste prevederi legale rezulta ...
Nov242018

Reducere 5% impozit pe profit in conditiile aplicarii platii defalcate a TVA din 2018

de Elena Ionescu 24 Nov 2018
Plata defalcata a TVA (split TVA) este reglementata de OG nr. 23/2017 aprobata cu modificari de Legea nr. 275/2017. Aceasta modalitate reprezinta un mecanism de incasare si de plata, intr-un cont distinct de TVA, a sumei TVA inscrise intr-o factura emisa de catre orice persoana impozabila stabilita pe teritoriul Romaniei (inregistrata in scopuri de TVA), in regim normal.   Asa cum ...
Nov132018

Societate aflata in split TVA. Procedura de transfer a sumelor din contul de TVA

de Ionut Jinga 13 Nov 2018
Ordonanta nr. 23/2017 privind plata defalcata a TVA reglementeaza in mod expres modul in care pot fi folosite sumele din contul distinct de TVA de catre persoanele impozabile care aplica plata defalcata a TVA: Potrivit art. 9 din OG nr. 23/2017: (1) Conturile de TVA se debiteaza cu: a) TVA achitata furnizorului/prestatorului, aferenta achizitiilor de bunuri/servicii, inclusiv ...
Nov062018

Societate in insolventa din 01.03.2018. Procedura split TVA

de Ionut Jinga 06 Nov 2018
Potrivit art. 2 alin. (5) din Ordonanta nr. 23/2017 privind plata defalcata a TVA "Persoanele inregistrate in scopuri de TVA prevazute la alin. (1) si (2) aplica mecanismul platii defalcate a TVA incepand cu ziua urmatoare celei in care sunt publicate in Registrul persoanelor care aplica plata defalcata a TVA, pentru facturi/documente emise conform art. 319 din ...
Iul072018

Split TVA. Obligatii

de Irina Dumitrescu 07 Iul 2018
Societatea care aplica mecanismul platii defalcate a TVA are obligatia sa plateasca contravaloarea TVA aferente achizitiilor de bunuri si servicii din contul de TVA, cu exceptia platilor efectuate cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar. Societatea va aplica mecanismul platii defalcate a TVA incepand cu ziua urmatoare celei in care este ...
Iun022018

Split TVA. Compensare. Plata indirecta

de Amelia Dumitras 02 Iun 2018
Din intrebarea formulata, inteleg ca societatea X, inregistrata in sistemul split TVA, factureaza bunurile importate pe numele societatii Y care nu este inscrisa in sistemul split TVA. Deoarece livrarea bunurilor are loc pe teritoriul Romaniei, operatiunea este taxabila, caz in care societatea X colecteaza TVA.  In opinia mea, in situatia prezentata, nu poate fi vorba despre ...
Apr232018

Split TVA. Plata facturi emise anterior inregistrarii

de Amelia Dumitras 23 Apr 2018
Avand in vedere ca facturile respective sunt emise de catre furnizor anterior inscrierii acestuia in Registrul persoanelor care aplica plata defalcata TVA, aveti dreptul sa virati suma datorata in contul curent, fara a efectua plata defalcata. Deci furnizorul are dreptate.            Acest aspect nu este reglementat, in mod expres, in O.G. nr. ...
Mar212018

Split TVA. Plata facturilor

de Irina Dumitrescu 21 Mar 2018
Conform art. 3 alin. (3) din O.G. 23/2017, cu modificarile si completarile ulterioare, persoanele inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal care aplica mecanismul platii defalcate a TVA au obligatia sa plateasca contravaloarea TVA aferente achizitiilor de bunuri si servicii din contul de TVA, cu exceptia operatiunilor prevazute la art. 14 alin. (1) - platile efectuate cu ...
Feb222018

Vanzare constructie care nu mai este noua. Optiune taxare. Tratament fiscal TVA

de Amelia Dumitras 22 Feb 2018
In situatia prezentata, constructia nu mai este considerata noua deoarece a trecut un an de la data primei ocupari. Din acest motiv,  vanzarea constructiei respective poate fi efectuata prin aplicarea regimului de scutire fara drept de deducere reglementat prin art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, caz in care trebuie sa efectuati ajustarea sumei TVA deduse la momentul achizitiei. ...
Dec162017

Plata defalcata a TVA. Procedura de aplicare de la 01.01.2018

de Ionut Jinga 16 Dec 2017
Potrivit proiectului de lege adoptat de Camera Deputatilor si trimis spre promulgare, articolul 2 din OG 23/2017 privind plata defalcata a TVA se modifica si va avea urmatorul cuprins: "(1) Au obligatia sa deschida si sa utilizeze cel putin un cont de TVA persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA potrivit art. 316 din Codul fiscal, pentru incasarea si plata TVA, si institutiile ...
x