Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Septembrie 2018
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Profit reinvestit. Prevederi legale

Raspuns oferit de
Mariana Prejbeanu

Mariana Prejbeanu
Expert contabil, Consultant fiscal, Auditor financiar
valabil la 11 Apr 2018
Intrebare: In anul 2014, o societate a desfasurat activitate de producere, achizitie, transport, distributie si furnizare a energiei termice pentru o localitate din Romania, iar in perioada iulie 2014 - decembrie 2014 a achizitionat un cazan necesar desfasurarii activitatii. Cazanul a fost montat de furnizor.

In decembrie 2014 se intocmeste un Proces-verbal de punere partiala in functiune a cazanului pentru inceperea probelor tehnologice, acesta fiind semnat numai de membrii societatii achizitoare. Din comisia de receptie nu a facut parte niciun membru al furnizorului care a montat echipamentul.



Conform prevederilor legale, societatea a considerat profitul investit in echipamente tehnologice incadrate in clasa 2.1, scutit de la plata impozitului pe profit aferent anului 2014.

Organele de inspectie fiscala au constatat ca nu se justifica acordarea facilitatii privind profitul reinvestit, scutirea aplicata de societate fiind considerata obligatie suplimentara, invocand ca nu s-a facut dovada ca echipamentul este functíonal la data de 31.12.2014 deoarece nu exista punctul de vedere al Primariei privind instalatia apartinand domeniului public si nu s-a obtinut autorizatia de mediu necesara pentru punerea in exploatare.



In baza prevederilor Ordinului 818/2003 al MAPAM, perioada minima pentru obtinerii autorizatiei este de 6 luni de la solicitare. Solicitarea de revizuire a autorizatiei integrate de mediu a fost depusa de societate in luna mai 2015.



Societatea a aplicat corect prevederile art. 19^4 al.(1), (2), (3) si (7) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare privind facilitatea aplicata (profit reinvestit) in anul 2014?

Facilitatea nu trebuia aplicata pentru ca nu se obtinuse autorizatia de mediu in decembrie 2014. Procesul-verbal de punere partiala in functiune nu este semnat de furnizorul care a montat echipamentul si nu exista punctul de vedere al Primariei pentru echipamentul achizitionat.

Ce alte prevederi legale pot fi invocate pentru aplicarea scutirii?

Din ianuarie 2015 s-au inregistrat cheltuieli cu amortizarea echipamentului, pe care organul de inspectie fiscala nu le-a considerat cheltuieli nedeductibile, avand in vedere ca au invocat ca echipamentul este nefunctional, deoarece nu exista o autorizatie de mediu.

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 50.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Profit reinvestit. Prevederi legale
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x