Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 23 Iulie 2024

Inchiriere si vanzare bunuri imobile


Iul032024

Regim fiscal TVA vanzare teren construibil

de Amelia Dumitras 03 Iul 2024
Intrebare: O persoana fizica, nu are nici pfa si nici o forma de persoana juridica, construieste case si vinde la terte persoane. Persoana fizica este inregistrata ca platitor de tva, intrebarea mea este: daca vinde un teren fara constructie trebuie sa plateasca TVA sau nu? Multumesc.
Iun272024

Teren forestier. Vanzare scutita de TVA

de Georgeta Serban-Matei 27 Iun 2024
Intrebare: O SC platitoare de TVA doreste sa vanda unei alte SC platitoare de TVA un teren forestier, conform certificatului de urbanism, si am nevoie sa imi spuneti daca SC vanzatoare poate opta pentru taxarea operatiunii de vanzare, conform art. 272 alin. 3 din Codul Fiscal, aplicand astfel taxarea inversa. La achizitia terenului forestier nu s-a dedus TVA, fiind achizitionat de la o persoana fizica. Va ...
Mai272024

Documentul justificativ pentru incasarile numerar de la persoane juridice

de Alexandru Palaghia 27 Mai 2024
Intrebare: O unitate platitoare de TVA inchiriaza spatii si factureaza chirie cu cota de TVA 19% precum si utilitati cu cota de TVA 19% respectiv 9%, facturile se incarca toate in SPV. Inchirierea se face catre persoane juridice doar o cota de sub 1% catre persoane fizice. Persoanele fizice ne achita prin banca toate facturile. Intrebarea noastra este daca pentru persoanele juridice ce ne achita facturile ...
Mai202024

Obligatii fiscale privind veniturile din inchirieri

de Dani Cucu 20 Mai 2024
Intrebare: Va rugam sa ne precizati daca o persoana fizica ce realizeaza venituri din chirii aferente mai multor spatii aflate in proprietate, are vreun prag de venituri pentru care sa inceapa sa datoreze TVA.
Mai152024

Perioada fiscala TVA

de Profeanu Laura 15 Mai 2024
Intrebare: Societatea X SRL, platitoare de TVA trimiestrial, detine un ansamblu rezidential pe care il inchiriaza, scutit fara drept de deducere. Este singura activitate. Chiria facturata este finala cu toate utilitatile incluse. La facturile primite de utilitati nu se deduce TVA Valoarea facturata in 2023 este de peste 500.000 euro. Intrebarea este daca si in 2024 societatea ramane cu perioada fiscala - ...
Mai132024

Tratamentul fiscal al veniturilor din inchirierea bunurilor mobile

de Alexandru Palaghia 13 Mai 2024
Intrebare: Dorim sa inchiriem o schela metalica, pe un an, unei firme din Italia, inregistrata in scopuri tva. Va rugam sa ne precizati unde se considera a fi locul prestarii si unde sunt incadrate aceste venituri? Ca fiind realizate in Romania sau in UE? Se factureaza fara tva si se transmite in D390? Va multumesc!
Mai102024

Subinchiriere garsoniera. Cod CAEN

de Mariana Prejbeanu 10 Mai 2024
Intrebare: Avem un contract de inchiriere (intre o persoana fizica si una juridica) pentru o garsoniera de 25 mp. Persoana juridica are dreptul de subinchiriere. Vrem sa facem un punct de lucru secundar si sa inchiriem aceasta garsoniera in regim hotelier. Ce coduri CAEN trebuie sa autorizam pentru acest punct de lucru? Mentionez ca aceasta garsoniera are o chicineta, baie si balcon in suprafata totala de ...
Mai082024

Operatiuni scutite de TVA - inchirierea de bunuri imobile

de Profeanu Laura 08 Mai 2024
Intrebare: Firma noastra a achizitionat in anul 2003 un spatiu cu destinatie inchiriere. Am optat pentru taxarea privind TVA a inchirierilor facute si am depus si notificare la ANAF in acest sens. Ne aflam acum in situatia in care au trecut 20 de ani de la achizitia spatiului, perioada de ajustare in cazul in care am fi efectuat operatiunile scutite de TVA. Intrebarea este daca putem factura de acum inainte ...
Apr192024

Cota tva vanzare apartamente

de Georgeta Serban-Matei 19 Apr 2024
Intrebare: Daca livrarea bunului are loc in anul 2025 nu in anul 2024, celelalte conditii precizate de dumneavoastra fiind indeplinite, cota de tva pentru avansul facturat in 2024 este 9% sau 19%? Avansul din 2024 nu a fost precizat in antecontractul din 2023, urmand a fi incheiat un act autentic in 2024 in acest sens. Vanzarea finala a bunului in anul 2025, cu respectarea conditiilor de valoare, suprafata, ...
Apr172024

Cota tva vanzare apartamente

de Georgeta Serban-Matei 17 Apr 2024
Intrebare: O societate comerciala (dezvoltator imobiliar) incheie in decembrie 2023 un antecontract de vanzare cumparare pentru un apartament (cu valoare sub 600.000 lei) si factureaza un avans cu cota tva 5%. Apartamentul nu se va finaliza pentru a putea fi locuit "ca atare" decat in anul 2025. In anul 2024 se doreste facturarea unui al doilea avans pentru acel apartament. Care este cota de TVA ...
Apr132024

Vanzare apartament vechi. Aplicare cota redusa de TVA

de Constanta Popa 13 Apr 2024
Intrebare: Societatea noastra detine 3 apartamente. Dorim sa vindem un apartament unei persoane fizice. Apartamentele sunt vechi. Pretul apartamentului este de 200.000 ron si are o suprafata de 60 mp. Intrebarea este daca putem vinde apartamentul cu TVA 9%, deoarece pretul este sub 600.000 ron si sub 120 mp? Multumesc, Antal Elemer
Mar182024

Emiterea facturilor pentru incasarea arendei

de Alexandru Palaghia 18 Mar 2024
Intrebare: In cazul unui contract de arenda cu o persoana juridica, la plata arendei in numerar, societatea care incaseaza suma trebuie sa emita o factura?
Feb132024

Notificarea ANAF-ului pentru aplicarea regimului de impozitare cu TVA a chiriilor

de Alexandru Palaghia 13 Feb 2024
Intrebare: O persoana fizica (nu PFA) inregistrata in scopuri de TVA factureaza catre o societate chirie cu TVA, intocmeste decont de TVA si plateste TVA. Persoana fizica nu a depus notificare de facturare cu TVA a serviciilor de inchiriere. 1. Exista implicatii fiscale pentru persoana fizica? 2. Dar pentru clientul persoana juridica? 3. Se poate depune notificarea cu intarziere? Persoana fizica doreste sa ...
Feb122024

Regim fiscal TVA pentru vanzare bun de capital al agentiei de turism

de Amelia Dumitras 12 Feb 2024
Intrebare: Avem o societate in domeniul turismului care doreste sa isi vanda autoturismul amortizat integral (luat in anul 2018 prin leasing) insa dorim sa stim daca se poate vinde aceasta masina cu tva la marja. Firma aplica tva la marja, dar doar pentru serviciile turistice.
Pagina: 123456»