Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 21 Iulie 2018

Scutirea de TVA in cazul prezentarii certificatelor de scutire TVA

Raspuns oferit de
Ela Dumitra

Ela Dumitra
Lector Universitar dr.
valabil la 24 Apr 2018
Intrebare: Un dealer auto din Romania doreste sa vanda un autoturism catre un functionar al unei agentii europene din Lituania.

Conform Directivei 112/2006 si a acordului incheiat intre Agentie si Lituania, tara gazda, membrii agentiei pot beneficia de scutirea de la plata TVA. Scutirea este prevazuta si de Ordinul 4146/2015 dat in aplicarea art. 294 alin. (1) lit. j), k,) l), m), n) din Codul fiscal. Functionarul respectiv mentioneaza ca va prezenta un Certificat de scutire in original conform art. 151 alin. (1) din Directiva 2006/112/CE, precum si o traducere legalizata in limba romana.



Acest certificat mai trebuie autentificat de catre autoritati din Romania? Autoturismul trebuie sa paraseasca teritoriul Romaniei si, in acest sens, trebuie facuta dovada cu CMR sau cu un alt document?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 50.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Scutirea de TVA in cazul prezentarii certificatelor de scutire TVA
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscal-contabile 2018"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

Mai172018

Servicii de filmare catre o societate din Rusia. TVA

de Irina Dumitrescu valabil la 17 Mai 2018
Mai052018

Cursurile de formare profesionala sunt scutite de TVA?

de Dana Hristu valabil la 05 Mai 2018
x