Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 16 Iulie 2019
Un produs marca Rentrop ∧ Straton
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Cheltuieli de cazare in perioada de delegare. Necesitatea documentului justificativ

Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Rodica Mantescu
Consilier juridic
valabil la 26 Ian 2019
Intrebare: In anul 2019 se pot deconta cheltuieli de cazare pe perioada delegarii salariatului in strainatate, fara sa existe factura de cazare?
Eu consider ca se poate deconta fara sa existe factura de cazare astfel:
Conform articolului 25 alin (1) din Codul fiscal sunt cheltuieli deductibile efectuate in scopul desfasurarii activitatii economice, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.
Actul normativ in vigoare este HG 518/1995 privind drepturile si obligatiile personalului trimis in strainatate care stipuleaza astfel:
La Capitolul II se stabileste faptul ca indemnizatia de deplasare este formata din doua componente si anume: diruna si cazare. La articolul 9 se prevede ca: Art. 9. - (1) Indemnizaia de cazare se acorda in raport cu categoria de indemnizaie de deplasare in care se incadreaz personalul, la nivelul prevazut pentru fiecare ar in care are loc deplasarea, potrivit anexei.
In Capitolul V- Modul de acordare si justificare a sumelor in valuta se prevede faptul ca:
(2) Justificarea sumelor cheltuite in valut, cu excepia celor reprezentand indemnizatia de deplasare, se face pe baza de documente si se aproba de catre conductorii unitatilor trimitoare; in cazul cheltuielilor medicale este necesar si avizul policlinicii de specialitate.
Avand in vedere faptul ca indemnizatia de deplasare este formata din doua componente asa cum inteleg din HG 518/1995 si anume diruna si cazare, putem trage conculzia coroborand prevederile Codului Fiscal cu cele ale actului normativ in vigoare HG 518/1995 ca se poate deconta si cazarea (in functie de plafonul stabilit pe fiecare tara) fara documente justificative- altele decat ordinul de deplasare, nefiind necesara o factura de cazare? Am gasit multe interpretari ca nu se poate deconta fara factura. Daca nu se poate deconta fara factura. Rog argumentare.

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?


Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Cheltuieli de cazare in perioada de delegare. Necesitatea documentului justificativ
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x