Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 22 Octombrie 2020
Un produs marca Rentrop ∧ Straton
Un produs marca Rentrop&Straton
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Ajutor de pensionare. Impozit pe venit. Impozit pe profit

Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Rodica Mantescu
Consilier juridic
Intrebare:
Societatea are stipulat in contractul colectiv de munca la capitolul protectia sociala a salariatilor acordarea unui ajutor de pensionare, echivalent cu un salariu de baza avut la data pensionarii.
 
Acest ajutor trebuie impozitat cu toate contributiile sau poate fi considerat cheltuiala social culturala si neimpozitat cf art. 25 alin. (3) lit. b) pct 4 - Cod Fiscal.

Raspuns:
Conform art. 76 alin. (1) din Codul fiscal, sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica rezidenta ori nerezidenta ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca, a unui raport de serviciu, act de detasare sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca acordate persoanelor care obtin venituri din salarii si asimilate salariilor.
 
Astfel cum se poate observa, ajutorul pentru pensionare nu este prevazut printre ajutoarele neimpozabile. De aceea, in baza art. 76 mai sus citat, acesta va intra in baza de calcul al impozitului pe venit. De asemenea, ajutorul de pensionare va intra in baza de calcul al contributiilor sociale in baza art. 139 alin. (1) din Codul fiscal.
 
Nu are relevanta din punct de vedere al taxelor datorate de salariat faptul ca ajutorul de pensionare este mentionat la art. 25 alin. (3) lit. b) pct. 4 din Codul fiscal. Includerea in contractul colectiv de munca la cheltuieli sociale inrautateste situatia intrucat cheltuiala angajatorului devine deductibila limitat (limita de 5%). Daca suma nu este inclusa in contractul colectiv de munca la cheltuieli sociale, deductibilitatea este integrala conform art. 25 alin. (2) din Codul fiscal intrucat suma este impozitata cu impozit pe venit la salariat. 

x