Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 14 Iunie 2024

Baza de calcul a cheltuielilor sociale

Raspuns oferit de
Olga Crevelescu

Olga Crevelescu
Consultant fiscal, Formator autorizat A.N.C.
Intrebare: Potrivit art. 160 din Codul Muncii: Salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri. Potrivit art. 76, alin.(1) din codul Fiscal: Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica rezidenta ori nerezidenta ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca. Potrivit art. 25, alin.(3), li.b): Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata: - cheltuielile sociale, in limita unei cote de pana la 5%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului muncii. In opinia dvs. cota de 5% se aplica asupra rulajelor debitoare ale conturilor 641 si 642 (cf. ordinului 1802/2014)? Multumesc!

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: 10-49 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 2030

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Impozit pe Profit Microintreprinderi

Apr202024

Cotele si conditiile de impozitare pe veniturile microintreprinderilor

de Profeanu Laura valabil la 20 Apr 2024
Intrebare: O societate este platitoare de impozit pe venit 1%. Cum analizez veniturile de 60.000 euro, pentru impozitul de 3%? Pe trimestrul I am o CA de 250.000 lei, daca in luna aprilie CA de la inceputul anului depaseste 300.000 lei, in trimestrul II voi aplica cota de impozit de 3%? Multumesc.
Apr162024

Reguli de iesire din sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderii in cursul anului

de Profeanu Laura valabil la 16 Apr 2024
Intrebare: Asociat unic la doua societati comerciale depaseste la sfarsitul anului 2023 cifra de afaceri de 500.000 euro la una din ele, astfel ca in anul 2024 trece cu ambele la impozit pe profit. Daca in cursul anului 2024 asociatul isi mai infiinteaza o societate comerciala, intra automat la impozit pe profit aceasta noua societate sau poate opta sa fie platitoare de impozit pe venit, ea neexistand la ...
Apr142024

Includerea veniturilor din Cooperativele Agricole in cifra de afaceri a microintreprinderilor

de Profeanu Laura valabil la 14 Apr 2024
Intrebare: Societatea este platitoare de impozit microintreprinderi si este membra in cadrul unei cooperative agricole. Pentru verificarea cifrei de afaceri pentru trecere la impozit pe venit ar trebui luata in calcul si cifra de afaceri din cadrul cooperativei?
Apr122024

Cotele de impozitare pe veniturile microintreprinderilor

de Profeanu Laura valabil la 12 Apr 2024
Intrebare: Societatea a realizat venituri peste 60.000 euro, incepand cu 01 ianuarie 2024. Ce cota de impozit pe venit aplica?
Apr112024

Cumulare venituri cu veniturile intreprinderilor legate pe baza elementele care constituie baza impozabila de la art. 53

de Profeanu Laura valabil la 11 Apr 2024
Intrebare: Avand in vedere parerea dlui Benta sustinuta la webinarul de pe Portal contabilitate, putem considera ca veniturile societatilor platitoare de impozit pe profit nu se iau in considerare la calculul plafonului pentru intreprinderile legate?
Apr082024

Veniturile societatilor platitoare de impozit pe profit nu ar trebui sa fie incluse in calculul veniturilor cumulate

de Profeanu Laura valabil la 08 Apr 2024
Intrebare: Avand in vedere ca legiuitorul stabileste ca veniturile care se iau in calcul la intreprinderi legate sunt reglementate de art. 53 din Codul fiscal, putem considera ca veniturile societatilor platitoare de impozit pe profit - acestea fiind reglementate de art 18-34 din Codul fiscal - nu intra la stabilirea plafonului?