Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Aprilie 2024

Beneficiar al unor lucrari de constructii. Predare catre domeniul public. Rezilere contract cu antreprenorul. Diverse aspecte fiscale, contabile si legale

Raspuns oferit de
Otilia Roman

Otilia Roman
Consultant fiscal
valabil la 13 Ian 2023

Intrebare: Pentru un contract de lucrari de investitii POIM reziliat in 2020 la care s-a acordat avans in 2018, ramas nerecuperat integral, inginerul a stabilit la finalizarea contractului de catre cel de-al doilea constructor, in baza unei determinari, valoarea unor lucrari efectuate de primul constructor dar nefacturate la momentul rezilierii contractului. In aceste conditii, constructorul are obligatia sa factureze aceste lucrari? In situatia in care acesta refuza sa factureze, conform art.320 alin (1) beneficiarul este obligat sa autofactureze respectivelor lucrari? Care este modalitatea de receptie a lucrarilor? Precizam faptul ca speta nu se rezuma la TVA, subiectul fiind probabil rezolvat din acest punct de vedere. Speta este esentiala prin prisma faptului ca 94% din baza si din TVA -ul acestei facturi apartin bugetului de stat. Pentru a justifica aceasta suma este obligatorie o factura, nu se poate astepta pana se va solutiona in instanta, pentru ca va fi o cheltuiala 100% a societatii noastre. Pe de alta parte, aceste bunuri trebuie predate in proportie de 94% in domeniul public. Fara document de plata- factura fiscala acest lucru nu este posibil.

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 250 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 3600

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Autofacturare

Apr122024

Folosire produse din stoc pentru uzul intern in companie

de Vera Constantin valabil la 12 Apr 2024
Intrebare: Avem cazuri cand folosim produse din stoc pentru uzul intern in companie. Noi vindem produse de feronerie. Cand dorim de exemplu un nou mobilier, utilizam produsele din stocul nostru si le scoatem pe baza de bon de consum. Cei de la grup doresc sa schimbam procedura si sa emitem o factura catre noi, pe 0. Este posibil? Avem o restrictie in acest sens? Stiam ca autofactura este emisa pentru a ...
Mar092024

Inregistrari contabile TVA

de Irina Dumitrescu valabil la 09 Mar 2024
Intrebare: Care sunt inregistrarile contabile in cazul autofacturilor in urmatoarele cazuri: a) depasirea plafoanelor pentru bunuri acordate in cadrul actiunilor de protocol, sponsorizare si mecenat; b) livrari catre sine; c) ajustarea bazei impozabile conform art. 287 lit. a) -c) si e) din codul Fiscal; d) facturile emise de beneficiar in numele si in contul furnizorului in conditile reglementate la art. ...
Feb072024

Masuri de simplificare pentru retur bunuri achizitionate intracomunitar

de Amelia Dumitras valabil la 07 Feb 2024
Intrebare: O societate romaneasca doreste sa faca un retur catre un furnizor din Bulgaria. Marfa pleaca pe baza de aviz si CMR, iar furnizorul refuza sa emita factura de retur. Ce documente se intocmesc in acest caz? Se emite autofactura? Daca da, care ar fi monografia contabila?
Feb072024

Autofactura depasire plafon 100 lei la cadouri oferite

de Mariana Prejbeanu valabil la 07 Feb 2024
Intrebare: Va rog sa ma ajutati cu monografia aferenta inregistrarii autofacturii intocmite pentru depasirea plafonului de 100 lei la produsele oferite colaboratorilor. Multumesc!
Ian182024

Proceduri legale - investitie in panouri fotovoltaice

de Costin A. Istrate valabil la 18 Ian 2024
Intrebare: Suntem un operator de servicii publice de alimentare cu apa si canalizare inregistrat ca mare contribuabil. Am finalizat la sfarsitul lunii decembrie o investitie in panouri fotovoltaice, dar fara injectie in retea, toata energia produsa fiind folosita pentru consumul propriu. Nu suntem autorizati de ANRE. Avem urmatoarele intrebari: 1. Trebuie sa fim autorizati de ANRE indiferent de puterea ...
Ian122024

Bunuri donate. TVA colectat

de Georgeta Serban-Matei valabil la 12 Ian 2024
Intrebare: Societatea a donat mobila unei persoane fizice prin contract de dar manual (valoare mobila <25.000 lei). Este necesara intocmirea autofacturii si ajustarea tva-ului (colectarea acestuia 6582=4427) pentru suma ce depaseste 3 la mie din cifra de afaceri? TVA-ul a fost dedus integral la achizitia mobilei. Autofactura va continua pe aceeasi serie ca si facturile sau trebuie serie noua?