Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Mai 2024

Cifra de afaceri pentru aplicarea regimului special pentru intreprinderi mici

Raspuns oferit de
Ela Dumitra

Ela Dumitra
Lector Universitar dr.
Intrebare: Presupunem o firma neplatitoare de TVA care realizeaza activitati curente care se inscriu in plafonul de 300.000 lei, pentru a ramane in continuare neplatitoare de TVA. Firma are un activ imobiliar in gestiune si doreste vanzarea acestuia. Se pune intrebarea daca venitul din aceasta vanzare se ia in calculul plafonului de 300.000 lei? Codul fiscal prevede la art. 310 ca cifra de afaceri care serveste drept referinta pentru plafonul de 300.000 lei este constituita din valoarea totala, exclusiv taxa in situatia persoanelor impozabile care solicita scoaterea din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA, a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii efectuate de persoana impozabila in cursul unui an calendaristic, taxabile sau, dupa caz, care ar fi taxabile daca nu ar fi desfasurate de o mica intreprindere, a operatiunilor rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania conform art. 297 alin. (4) lit. b), a operatiunilor scutite cu drept de deducere si, daca nu sunt accesorii activitatii principale, a operatiunilor scutite fara drept de deducere prevazute la art. 292 alin. (2) lit. a), b), e) si f). Prin exceptie, nu se cuprind in cifra de afaceri prevazuta mai sus, daca sunt accesorii activitatii principale, livrarile de active fixe corporale, astfel cum sunt definite la art. 266 alin. (1) pct. 3, si livrarile de active necorporale, efectuate de persoana impozabila. Ce sunt activele fixe corporale? Art. 266 alin.(1) pct. 3 defineste activele fixe corporale drept orice imobilizare corporala amortizabila, constructiile si terenurile de orice fel, detinute pentru a fi utilizate in productia sau livrarea de bunuri ori in prestarea de servicii, pentru a fi inchiriate tertilor sau pentru scopuri administrative. Cand o operatiune este accesorie activitatii principale? Normele la codul fiscal arata ca o operatiune este accesorie activitatii principale daca se indeplinesc cumulativ conditiile prevazute la pct. 70 alin. (4), adica: a) realizarea acestei operatiuni necesita resurse tehnice limitate privind echipamentele si utilizarea de personal; b) operatiunea nu este direct legata de activitatea principala a persoanei impozabile; c) suma achizitiilor efectuate in scopul operatiunii si suma taxei deductibile aferente operatiunii sunt nesemnificative. Prin urmare, firma trebuie sa verifice, conform codurilor CAEN sub care opereaza daca operatiunea este direct legata de activitatea principala si de indeplinirea CUMULATIVA a celor 3 conditii de mai sus. Daca sunt indeplinite, atunci, venitul din vazarea activului nu va intra in plafonul de 300.000 lei si firma nu va trebui sa devina platitoare de TVA in urma acestei operatiuni."

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 7490

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Regim de scutire TVA

Mar082024

Clasificare operatiuni impozabile si regimul fiscal aplicabil

de Amelia Dumitras valabil la 08 Mar 2024
TVA
Intrebare: TVA SCUTIT VERSUS NEIMPOZABIL: va rog sa imi explicati cand o factura este scutita si cand este neimpozabila din punct de vedere al TVA. De exemplu: - societatile avand CUI fara RO aplica regim de TVA... scutit sau neimpozabil? - penalitatile sunt scutite din punctul de vedere al TVA? - diverse taxe: turism, publicitate etc. sunt scutite? Multumesc mult!
Feb262024

Cifra de afaceri medic colaborator, obligatii privind TVA

de Amelia Dumitras valabil la 26 Feb 2024
TVA
Intrebare: Un PFI medic colaborator, cod CAEN 8622 activitati de asistenta medicala specializata, presteaza servicii oftalmologice in cadrul unor cabinetelor medicale oftalmologice cu care are incheiate contracte de colaborare. Cand ajunge la venituri de 300.000 lei trebuie sa se inregistreze ca platitor de tva sau este scutit conform art. 292 alin 1 lit a?
Nov252023

PFA, vanzare bunuri second hand, aplicare regim normal si regim special de TVA

de Elena Garofil valabil la 25 Nov 2023
TVA
Intrebare: Un PFA incepe sa vanda telefoane second hand folosind marja bunuri second-hand. Acesta cumpara telefoane de la persoane fizice si persoane juridice. S-a inregistrat in scop de tva prin optiune si foloseste acest regim. In noiembrie depaseste plafonul de 300.000 de lei aferent veniturilor impozabile, trecand astfel in sistemul normal de impozitare TVA. Mai are dreptul sa foloseasca sistemul ...
Oct222023

Cifra de afaceri cabinet medical, obligatia inregistrarii TVA in regim normal

de Amelia Dumitras valabil la 22 Oct 2023
TVA
Intrebare: O societate are ca obiect principal de activitate activitati de asistenta medicala specializata - cod CAEN 8622. La finele lunii septembrie 2023 societatea a inregistrat o cifra de afaceri superioara plafonului de scutire prevazut la art. 310, alin.1 din Codul fiscal, respectiv 314.155 lei. Aceasta cifra de afaceri se compune din: - servicii medicale scutite fara drept de deducere conform art. ...
Aug022023

Criterii de incadrare a cotizatiile membrilor in cifra de afaceri TVA

de Amelia Dumitras valabil la 02 Aug 2023
TVA
Intrebare: O asociatie profesionala in domeniul consultantei ingineresti (supervizarea lucrarilor de constructii) realizeaza venituri din: - cotizatiile membrilor 210.000 lei - taxe de participare la seminarii on line pe teme profesionale incasate de la membrii si non-membrii 100.000 lei. Ce venituri se iau in calcul pentru stabilirea plafonului de scutire de TVA? Daca societatea devine platitoare de TVA, ...
Iun252023

Tratament TVA agentie de turism

de Costin A. Istrate valabil la 25 Iun 2023
TVA
Intrebare: Am o agentie de turism platitoare de TVA care doreste sa factureze cazari, bilete de avion si transport catre persoane fizice UE, NON-UE si persoane juridice UE si NON-UE. Serviciile nu sunt obtinute prin intermediul altei agentii de turism. Va rog sa imi specifiati tratamentul fiscal din punct de vedere al TVA-ului, cand ar trebui evidentiat pe factura sau sa fie aplicat regimul SDD. Va rog sa ...