Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 19 Iulie 2024

Consecinte fiscale negative la anularea din oficiu a codului de TVA, cerinte pentru reinregistrarea TVA

Raspuns oferit de
Amelia Dumitras

Amelia Dumitras
Consultant fiscal si expert contabil
valabil la 20 Iun 2024

Intrebare: Am primit decizie privind anularea din oficiu, a inregistrarii in scopuri de TVA, "potrivit art.316 alin(11) lit.c) din Codul Fiscal, intrucat persoana impozabila/asociatii/administratorii are/au inscrise in caziarul fiscal infractiuni si/sau atragerea raspunderii solidare cu debitorul". Intrebari: Cum se declara TVA-ul colectat si cel deductibil in perioada in care suspendarea este valabila si apoi? Cum se emit facturi catre furnizori, se va scrie sau nu atributul "RO" pe facturile emise? Trebuie anuntat clientul despre acest lucru intr-un anume fel? Ce documente sunt necesare pentru a reveni la platitori de TVA? Multumesc!

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: 50-249 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 3530

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria TVA Colectata

Iul122024

Justificare scutire de TVA pentru export

de Profeanu Laura valabil la 12 Iul 2024
TVA
Intrebare: Va solicit un punct de vedere privind aplicarea scutirii de TVA conform art. 294 din Codul fiscal in contextul tranzactiei descrise mai jos. In data de 18.12.2023 au fost emise 2 facturi, in vederea unui export catre xyz, client din Dubai, Emiratele Arabe, in valoare totala de 204.193,04 euro. Facturile au fost incasate in avans la data comenzii. Transportul a tranzitat Bulgaria in data de ...
Iul032024

Locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila din afara UE

de Profeanu Laura valabil la 03 Iul 2024
TVA
Intrebare: Am de facturat catre o companie din UK servicii de intermediere productie. Cum se factureaza aceste servicii din punct de vedere al TVA-ului (cu sau fara TVA)? Mentionez ca atat organizatia din Romania care factureaza aceste servicii, cat si compania din Uk care primeste aceste servicii, sunt inregistrate in scopuri de tva in tara lor. Va rog sa mentionati si articolul din Codul Fiscal la care ...
Iun122024

Autoturism achizitionat din Germania. Neaplicarea regimului marjei

de Constanta Popa valabil la 12 Iun 2024
TVA
Intrebare: Atasez documentele pe care le am referitoare la aceasta speta. Eu sustin ca nu e AIC bunuri si ca nu ar trebui raportat in D390, insa va rog sa imi spuneti si parerea dumneavoastra in ceea ce priveste raportarea in declaratiile de tva 300, 390 si 394. Va multumesc!
Iun082024

Prestare servicii catre persoana fizica NON-UE

de Anastasia Bogaciuc valabil la 08 Iun 2024
TVA
Intrebare: Un cabinet de avocatura din Romania, inregistrat in scopuri de tva, factureaza servicii juridice (infiintarea unei societatii comerciale in Romania) catre o persoana fizica din Israel. Care este regimul fiscal din punct de vedere al TVA-ului?
Iun052024

Achizitie autoturism din UE. Regimul marjei sau achizitie intracomunitara obisnuita

de Constanta Popa valabil la 05 Iun 2024
TVA
Intrebare: O firma platitoare de tva care vinde auto in regimul marjei, a achizitionat in scopul revanzarii un auto din Germania pe baza de contract de vanzare-cumparare de la o persoana juridica banuiesc (dupa nume nu iti dai seama). Pe contractul de vanzare-cumparare este trecuta valoarea, valoarea tva-ului si suma totala a facturii. Cum se raporteaza aceasta achizitie in D390, D394, pe ce rand in D300? ...
Mai152024

Locul livrarii de bunuri

de Profeanu Laura valabil la 15 Mai 2024
TVA
Intrebare: Un client roman doreste sa achizitioneze de la noi o marfa pe care o monteaza in Italia. Produsele se livreaza de la Producator (Italia) la Beneficiar (Italia). Facturarea este intre mine si clientul roman. Cum facturez catre clientul roman? Noi consideram cu TVA. E corect? Multumesc frumos!