Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 5 Decembrie 2022

Corectare factura

Raspuns oferit de
Olga Crevelescu

Olga Crevelescu
Consultant fiscal, Formator autorizat A.N.C.
valabil la 23 Oct 2022

Intrebare: Societatea emite o factura de servicii, reprezentand arenda teren catre o societate platitoare de TVA, conform art. 292 alin. (2) lit. e). Pe factura se specifica scutit cu drept de deducere si la fel se raporteaza in decontul 300. Factura este inregistrata in evidentele contabile in anul 2019. Intrebare: se poate face corectie eroare optiune TVA, respectiv storno SDD si repunere SFDD? Este necesara si corectia decontului 300, (la ce rand)? Multumesc.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 6820

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 70.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "E-Factura, E-Transport. 10 studii de caz de maxima importanta."!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Inchiriere si vanzare bunuri imobile

Dec022022

Deducere TVA pe baza de pro rata

de Ionut Jinga valabil la 02 Dec 2022
TVA
Intrebare: Va multumesc pentru raspunsul anterior. As dori sa completez cateva date la intrebarea formulata. Cladirile detinute de SRL-ul respectiv sunt achizitionate intre anii 1994-1997 si nu au suferit modernizari sau reparatii capitale a caror valoare sa depaseasca 20% din valoarea imobilului. Daca societatea a optat pentru plata tva la chirii doar pentru o parte dintre suprafetele inchiriate, celelalte ...
Nov022022

Servicii de inchiriere sau servicii de punere spatii la dispozitia beneficiarilor, regim fiscal TVA

de Amelia Dumitras valabil la 02 Nov 2022
TVA
Intrebare: Va rog sa ne ajutati cu modul de gestionare a Notificarilor privind optiunea de taxare, respectiv anulare a optiunii de taxare a operatiunilor prevazute la art. 292 alin 2 lit e) din Codul Fiscal pentru urmatoarele situatii: 1. Societatea A, are in proprietate un spatiu de 50mp utili in care desfasoara activitatea de comert cu amanuntul. In anul 2014 a inchiriat 2 mp din imobil catre societatea ...
Oct202022

Inchiriere bunuri imobile. Aspecte privind optiunea de taxare a operatiunii

de Ionut Jinga valabil la 20 Oct 2022
TVA
Intrebare: O microintreprindere (SRL) platitoare de tva a desfasurat activitate de bar si de inchiriere spatii proprii pana in luna septembrie 2022. Inchirierea spatiilor s-a facut in regim de scutire fara drept de deducere, conform art. 292, al. 2, lit. e, din Codul Fiscal. SRL-ul primeste facturile de utilitati si refactureaza catre chiriasi, conform consumului fiecaruia. De la jumatatea lunii septembrie ...
Oct112022

Regimul TVA pentru activitatile de inchiriere imobile

de Alexandru Palaghia valabil la 11 Oct 2022
TVA
Intrebare: Firma a achizitionat apartamente pentru inchiriere. Care este regimul tva al acestor inchirieri? Se percepe tva? Clientul poate fi persoana fizica sau firma platitoare de tva.
Aug062022

Inchiriere si subinchiriere, notificarea pentru aplicarea regimului de taxare TVA

de Amelia Dumitras valabil la 06 Aug 2022
TVA
Intrebare: Societatea X detine o cladire pe care o inchiriaza catre societatea A cu TVA. Ulterior societatea A incheie un contract de subinchiriere cu societatea B. (subinchirierea se factureaza cu TVA). Intrebare: - Societatea A are obligativitate de a Notifica inchirierea cu TVA (relatie Societatea A - Societatea B)? - Societatea B are obligatia de a solicita Notificarea depusa la ANAF pentru a putea ...
Iun282022

Incadrare in plafonul pentru cota TVA 5% la vanzare apartament loc parcare

de Alexandru Palaghia valabil la 28 Iun 2022
TVA
Intrebare: O persoana fizica a achizitionat un apartament in 2019 cu cota TVA de 5%. In 2022 doreste achizitionarea si a unui loc de parcare in acelasi imobil, de la acelasi dezvoltator. Valoarea totala (apartament loc de parcare) duce la depasirea plafonului pentru cota TVA de 5% existent in 2019. In 2022 s-a modificat legea in sensul maririi plafonului pentru incadrare in TVA 5% la achizitie imobile in ...
x
0 - /corectare-factura-53754.htm