Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Aprilie 2024

Cota impozit micro 2024

Raspuns oferit de
Alexandru Palaghia

Alexandru Palaghia
Expert contabil
valabil la 15 Feb 2024

Intrebare: O societate cu CAEN principal 9604 are autorizat la Registrul comertului si CAEN 8690 dar NU obtine in acest moment venituri din acesta. In perspectiva art. 51 (1) b) 2, cota de 3%, pentru microintreprinderile care desfasoara activitati, principale sau secundare, corespunzatoare codurilor 8690 - Alte activitati referitoare la sanatatea umana, se aplica doar daca se obtin venituri din acest CAEN sau se aplica si la veniturile curente obtinute din CAEN principal?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 9604

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Plata impozit microintreprinderi

Apr232024

Cota impozit pe veniturile microintreprinderilor

de Elena Garofil valabil la 23 Apr 2024
Intrebare: O firma platitoare pe impozit pe venit are doua CAEN-uri autorizate 6311 si 6201. In trimestrul 1 din anul 2024 societatea realizeaza venituri din ambele CAEN-uri. In trimestul II societatea realizeaza venita doar din CAEN 6311. Intrebare: ce cote de impozit pe venit va plati societatea in trimestrul I si trimestrul II? Luand in calcul cifra de afacere a societatii pana la 30.06.2024 nu va depasi ...
Apr242024

Asociere participatiune PFA SRL

de Vera Constantin valabil la 24 Apr 2024
Intrebare: Daca un PFA neplatitor de TVA se asociaza in participatiune cu un SRL platitor de TVA, in sensul ca PFA este aducatorul de venituri si SRL aduce in asociere cateva bunuri folosite de PFA in activitatea curenta (prestare servicii), cum se impart veniturile / profiturile intre parti tinand cont de diferenta de taxare si TVA? PFA-ul obtine venituri din servicii si scade ca si cheltuiala sumele ce ...
Apr152024

Analiza microintreprindere 2024

de Vera Constantin valabil la 15 Apr 2024
Intrebare: O societate are 5 asociati, fiecare detinand 20% din capitalul social. Aceasta societate poate sa fie platitoare de impozit pe microintreprinderi? Cum se poate interpreta art. 47 alin (1) punct. f) din definitia microintreprinderii? Are asociati / actionari care detin, in mod direct sau indirect, peste 25% din valoarea / numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot si este singura ...
Apr142024

Asociat in microintreprindere si platitoare de impozit profit

de Vera Constantin valabil la 14 Apr 2024
Intrebare: O persoana care este asociat unic atat intr-o societate platitoare de impozit pe profit, cat si intr-o societate platitoare de impozit micro are obligatia sa treca si cu societatea platitoare de impozit micro la impozit pe profit? Veniturile cumulate depasesc 500.000 de euro la 31.12.2023. Conform articolului 47, alineatul (1^1) din Codul Fiscal ,,In aplicarea prevederilor alin. (1) lit. c) ...
Apr052024

Conditii micro 2024. Intreprinderi legate. Administrator comun

de Profeanu Laura valabil la 05 Apr 2024
Intrebare: 2 firme au asociati diferiti, rude de gradul 1, dar acelasi administrator. Pot fi ambele micro?
Apr052024

Cote impozit micro in 2024

de Mariana Prejbeanu valabil la 05 Apr 2024
Intrebare: Societate cu obiect de activitate in domeniul constructiilor si in domeniul HORECA (cazare) (CA totala 400.000 euro). Ponderea activitatii de constructii in cifra de afaceri este de 90%, iar in domeniul HORECA 10%. Care este cota de impozitare aplicabila, 1% sau 3%?