Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 23 Februarie 2024

Decontare cheltuieli sociale

Raspuns oferit de
Vera Constantin

Vera Constantin
Expert contabil
Intrebare: O societate acorda salariatilor ajutoare sociale din cele prevazute la Art. 76 alin. 4 din Codul Fiscal, conform Contractului Colectiv de Munca (ajutoare de deces, ajutoare pentru calamitati, pentru boli incurabile etc.) Dupa acordarea sumei, salariatul aduce documente justificative, insa de multe ori, suma totala a documentelor, este inferioara ajutorului acordat, ajutor care este conform CCM. Diferenta dintre suma acordata de angajator si documentele justificative aduse de salariat se considera avantaje in natura si se impoziteaza, sau se considera ajutor social, neimpozabil, si deductibil in limita de 5% cheltuieli sociale? In cazul ajutoarelor pentru boli grave sau incurabile, care ar fi documentele justificative, pe care salariatul ar trebui sa le aduca? Suma trebuie sa fie de o valoare egala pentru toti salariatii sau se poate deconta in functie de documentele justificative aduse de salariat? Va multumim!

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 250 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 3030

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscale 2024"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Avantaje in natura

Ian212024

Interdictia de a introduce hrana in incinta unitatii. Cumul hrana cu tichet de masa

de Gabriela Dita valabil la 21 Ian 2024
Intrebare: O societate care se ocupa cu cresterea porcinelor achizitioneaza zilnic hrana calda pentru angajatii din ferme, avand in vedere ca, in conformitate cu normele sanitare, acestia nu pot introduce alimente proprii in unitate. Din punct de vedere fiscal, societatea trateaza costurile cu hrana in conformitate cu Art 76 alin 4 lit c din Codul fiscal. (4)Urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in ...
Nov212023

Cheltuieli de cazare in perioada detasarii transnationale. Tratament fiscal

de Rodica Mantescu valabil la 21 Nov 2023
Intrebare: Dpdv al impozitului pe venit, cazarea/utilitatile platite pe perioada detasarii sunt considerate avantaje in natura, avand in vedere urmatoarea situatie? Avem un salariat pe care il detasam in Italia pentru o perioada de 1 an si 2 luni (total 14 luni), el ramanand salariatul nostru dpdv al D112 pe toata perioada detasarii. Conform conditiilor de detasare, compania noastra ii asigura cazarea in ...
Nov062023

Beneficii salariale suportate de angajator

de Dani Cucu valabil la 06 Nov 2023
Intrebare: Societatea noastra plateste un abonament lunar catre Bookster, o biblioteca care inchiriaza carti in format fizic si ofera articole spre vizualizare online. In prezent consideram aceste servicii ca fiind beneficii, avantaje salariale, si le impozitam. Am primit din partea furnizorului un raport al imprumuturilor din ultimele 12 luni si am observat ca majoritatea cartilor comandate sunt din sfera ...
Aug132023

Rechizite pentru copiii angajatilor. Cheltuieli sociale

de Vera Constantin valabil la 13 Aug 2023
Intrebare: Dorim sa oferim rechizite pentru copiii angajatilor la inceput de an scolar (cheltuieli sociale). Va rog sa imi spuneti daca in acest caz, TVA este deductibil. Daca nu este deductibil, cum recomandati sa procedam ca inregistrare, respectiv putem sa inregistram factura integral ca fiind cheltuiala sociala, inclusiv TVA, sau trebuie sa emitem autofactura pentru TVA? Mentionez ca acest beneficiu nu ...
Aug112023

Plata parcari pentru salariatii companiei

de Vera Constantin valabil la 11 Aug 2023
Intrebare: La sediul companiei (in oras-Timisoara) avem 50 de locuri de parcare pentru care compania plateste lunar, o chirie conform contractului. Locurile de parcare sunt destinate salariatilor companiei. Ne puteti ajuta cum sa le tratam in contabilitate si ce implicatii fiscale are aceasta chirie? Este aceasta parcare un beneficiu in natura? Multumesc.
Iul062023

Tratament fiscal al sumelor suportate de angajator pe perioada deplasarii salariatilor

de Dani Cucu valabil la 06 Iul 2023
Intrebare: Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta, legata de masa salariatilor in deplasare. Tinand cont de factul ca diurna de 57,5 lei nu ajunge pentru 2 mese, societatea ar dori sa nu mai acorde diurna si sa le deconteze bonul de la restaurant in suma de 100 lei pe zi. Aceasta suma intra ca avantaj salarial si este impozitata ca atare? Poate fi considerata cheltuiala de deplasare a societatii ...