Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 5 Februarie 2023

Deducere suplimentara pentru copil inscris intr-o unitate de invatamant

Raspuns oferit de
Elena Garofil

Elena Garofil
Consultant fiscal
Intrebare: In conformitate cu prevederile art. 77 alin.(10) lit. b) din Codul Fiscal, incepand cu anul 2023 se acorda unuia din parinti o deducere personala suplimentara de 100 lei, pentru fiecare copil cu varsta de pana la 18 ani, daca acesta este inscris intr-o unitate de invatamant. Nu am gasit in Codul fiscal nicio detaliere/prevedere cu privire la unitatile de invatamant. Intrebare: Deoarece exista destul de multe unitati de invatamant, mai ales crese si gradinite care nu sunt acreditate si /sau autorizate de Ministerul educatiei, dorim sa stim daca acestea din urma, pot fi considerate unitati de invatamant in sensul prevederilor din Codul fiscal, in vederea acordarii deducerii personale suplimentare de 100 lei unuia din parinti.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 250 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4639

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 70.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "E-Factura, E-Transport. 10 studii de caz de maxima importanta."!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Deduceri personale si alte deduceri

Feb012023

Copil major fara venituri. Coasigurare si deducere personala

de Constanta Popa valabil la 01 Feb 2023
Intrebare: Fiul major al unui salariat care a terminat facultatea poate deveni coasiguratul tatalui daca nu are alte venituri? Multumesc!
Ian122023

Membru cooperator, deducere personala

de Elena Garofil valabil la 12 Ian 2023
Intrebare: Deducere personala - membru cooperator. Membru cooperator beneficiaza de deducere personala de baza si de deducere personala suplimentara? Multumesc.
Ian292021

CIM cu timp partial. Deducere personala

de Rodica Mantescu valabil la 29 Ian 2021
Intrebare: Un salariat cu o jumatate de norma cu un salariu la functia de baza de 1150 lei, poate beneficia de deducerea personala intreaga sau jumatate (care este deducerea ce poate fi acordata)? Va multumesc.
Sep152018

Copil al salariatului student in Scotia. Asigurare medicala in Romania. Deducere personala

de Rodica Mantescu valabil la 15 Sep 2018
Intrebare: Pentru un tanar cu varsta peste 18 ani, cetatean roman, care este student la Glasgow - Scotia, va rog sa precizati urmatoarele: 1. daca pentru a fi asigurat in sistemul de sanatate din Romania datoreaza CASS (nu realizeaza venituri). 2. daca unul dintre parinti poate sa beneficieze in continuare de deducere personala, pana la terminarea studiilor copilului si daca acesta trebuie declarat ca si ...
Mai172018

Acordarea deducerii personale. Nivelul venitului brut lunar

de Dani Cucu valabil la 17 Mai 2018
Intrebare: Conform Legii nr. 227/2015 privind Codului fiscal (art. 78, al. 2, lit. a), salariatii au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala, acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile, numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza, in limita venitului realizat. Deducerea personala este stabilita de catre ...
Feb202018

Deducerea personala. Copil minor cu handicap

de Gabriela Dita valabil la 20 Feb 2018
Intrebare: Un angajat nou, din 10 ianuarie a.c., si sotia lui au un copil minor dintr-o casatorie anterioara (tatal biologic al copilului decedat), copil cu handicap, pentru care sotia este asistata social. Poate fi considerat acest copil persoana aflata in intretinerea angajatului meu si sa ii acord deducere suplimentara la calculul impozitului pe venituri din salarii?
x
0 - /deducere-suplimentara-pentru-copil-inscris-intr-o-unitate-de-invatamant-54581.htm