Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 23 Februarie 2024

Despre donatie

Raspuns oferit de
Dana Hristu

Dana Hristu
Consultant fiscal
valabil la 24 Nov 2023

Intrebare: Avem urmatoarele articole din Codul Civil: CAPITOLUL II: Donatia SECTIUNEA 1: Incheierea contractului Art. 1011: Forma donatiei (1) Donatia se incheie prin inscris autentic, sub sanctiunea nulitatii absolute. (2) Nu sunt supuse dispozitiei de la alin. (1) donatiile indirecte, cele deghizate si darurile manuale. (3) Bunurile mobile care constituie obiectul donatiei trebuie enumerate si evaluate intr-un inscris, chiar sub semnatura privata, sub sanctiunea nulitatii absolute a donatiei. (4) Bunurile mobile corporale cu o valoare de pana la 25.000 lei pot face obiectul unui dar manual, cu exceptia cazurilor prevazute de lege. Darul manual se incheie valabil prin acordul de vointe al partilor, insotit de traditiunea bunului... I. Situatie prezenta: - Avem un donator din Romania care doreste sa faca o donatie in bani care depaseste suma de 25.000 de lei. Intrebare: - Avand in vedere articolele mentionate mai sus din Codul Civil, atunci cand vorbim despre o donatie in bani care depaseste suma de 25.000 de lei, aceasta tranzactie trebuie autentificata la notar printr-un contract de donatie? II. Situatie prezenta: - Avem un donator din Romania care doreste sa faca donatii regulate in bani (anual) care depasesc la un moment dat suma de 25.000 de lei. Intrebare: - Avand in vedere articolele mentionate mai sus din Codul Civil, atunci cand vorbim despre o donatie in bani care la un moment dat depaseste suma de 25.000 de lei, aceasta tranzactie trebuie autentificata la notar printr-un contract de donatie? - Avand in vedere articolele mentionate mai sus din Codul Civil, daca aceste sume sunt donate in transe (nu toata suma de peste 25.000 de lei dintr-o singura tranzactie), aceasta trebuie autentificata la notar printr-un contract de donatie? III. Situatie prezenta: - Avem un donator dintr-o alta tara (Germania) care doreste sa faca donatii regulate in bani (anual) care depasesc de fiecare data suma de 25.000 de lei. Donatia este facuta in euro si este de cel putin 5000 de euro de fiecare data. Intrebari: - Avand in vedere articolele mentionate mai sus din Codul Civil si situatia descrisa, aceste donatii facute din Germania trebuie autentificaate la notar? - Daca da, unde anume la notar, avand in vedere ca vorbim despre o alta tara? - Daca da, de asemenea, atunci cand se face autentificarea donatiei, este nevoie sa fie prezent si cineva din partea donatarului (celui care primeste donatia)? - Exista posibilitatea ca aceste donatii sa fie facute in asa fel incat sa nu depaseasca suma de 25.000 de lei, in felul acesta donatia nemaifiind nevoie a se face la notar? Adica, donatiile in bani sa fie mereu facute in asa fel incat sa nu depaseasca suma de 25.000 de lei? - Dar daca vorbim despre un donator care vrea sa fac donatie in bani dintr-o tara din Africa sau Australia? Care este procedura pe care trebuie sa o urmeze persoana respectiva, in asa fel incat sa fie in concordanata cu articolele mai sus mentionate? Va multumesc frumos pentru ajutor si colaborare!

Tip societate: O.N.G.
Numar de angajati: 50-249 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 9499

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscale 2024"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria ONG

Ian222024

Remunerare presedinte ONG

de Constanta Popa valabil la 22 Ian 2024
Intrebare: O ASOCIATIE non profit se ocupa cu tabere de  natura pentru persoanele cu dizabilitati, precum si ajutorarea acestora cu sume de bani. Sumele primite de asociatie sunt de la o alta asociatie din Elvetia. Presedinte asociatiei se ocupa de intreaga organizare cat si de transportul bunurilor donate precum si de transportul beneficiarilor atunci cand este necesar. Primeste din partea ...
Ian202024

Creditarea entitatilor fara scop patrimonial de catre presedinte

de Alexandru Palaghia valabil la 20 Ian 2024
Intrebare: Un ONG - activitati sportive doreste sa achizitioneze un balon presostatic pentru un teren de tenis, bani pe care asociatia nu ii detine. Intrebarea mea este daca administratorul asociatiei poate credita asociatia cu valoarea balonului, urmand sa-si recupereze banii din sponsorizarile primite. Multumesc anticipat.
Ian092024

Reprezentare SRL in fata organelor de control

de Profeanu Laura valabil la 09 Ian 2024
Intrebare: ONG-ul este asociatul unic al SRL-ului. ONG-ul este condus de Consiliul Director care este format din 7 membri (presedinte, vicepresedinte, secretar si alti 4 membri). Intrebare: Avand in vedere ca ONG-ul este asociatul unic al SRL-ului, poate sa desemneze printr-o decizie interna sau procura notariala ca unul dintre membrii consiliului director (secretarul, de exemplu) sa reprezinte SRL-ul in ...
Dec132023

ONG. Sponsorizare catre o universitate din SUA

de Mariana Prejbeanu valabil la 13 Dec 2023
Intrebare: Va rog sa imi spuneti daca un ONG poate sponsoriza un student din Statele Unite ale Americii. Persoana este student la Teologie la o Universitate din SUA iar ONG-ul este o Biserica, existand posibilitatea ca acest student la finalizarea studiilor sa devina pastor in Biserica. Universitatea la care studiaza a spus ca nu poate fi incheiat un contract direct cu ei de sponsorizare, ci modalitatea de ...
Nov282023

Plafon TVA, asociatie nonprofit, activitati economice

de Elena Garofil valabil la 28 Nov 2023
Intrebare: O societate tip ONG, Club sportiv care desfasoara si activitate economica, cum calculeaza depasirea plafonului pentru trecere de la neplatitor de TVA la platitor de TVA? Se ia in calcul doar valoarea rezultata din activitatea economica? Multumesc!
Dec012023

Revenire colaborare ONG - psiholog clinician

de Costin A. Istrate valabil la 01 Dec 2023
Intrebare: Se poate incheia intre ong si presedintele asociatiei, organizat ca liber profesionist, un contract de colaborare remunerat, pentru care acesta se inregistreaza si plateste contributii de 10% din profitul obtinut pentru sedintele de terapie organizate in cadrul Ong-ului? Sau remuneratia se acorda doar sub forma drepturilor salariale (contract de munca/mandat)?