Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 15 Iunie 2021

Dezvoltator imobiliar persoana fizica

Raspuns oferit de
Cornelia Nastase

Cornelia Nastase
Consultant fiscal
valabil la 11 Iun 2021

Intrebare: O persoana fizica desfasoara activitati de dezvoltare imobiliara. In prezent nu a facut formele de transformare in PFA/SRL. Persoana fizica este inregistrata in prezent ca platitoare de TVA si are TVA de recuperat. Intrebarea este daca poate aplica regimul de PFA din punct de vedere al impozitarii fara a se inregistra la ONRC, avand in vedere ca apartamentele sunt finalizate si urmeaza vanzarea acestora. In cazul in care, aceasta forma de impozitare nu este posibila, va rugam sa ne specificati daca se poate transfera pe PFA tva-ul de recuperat, avand in vedere ca este vorba de aceeasi persoana. Multumim.

Raspuns:
Din punct de vedere al impozitarii, Codul fiscal defineste la art. 67 veniturile din activitati independente ca fiind veniturile din activitati de productie, comert, prestari de servicii si veniturile din profesii liberale, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, inclusiv din activitati adiacente.
 
Normele de aplicare aduc precizari suplimentare:
6. (1) In aplicarea prevederilor art. 67 din Codul fiscal, se supun impozitului pe veniturile din activitati independente persoanele fizice care realizeaza aceste venituri in mod individual si/sau intr-o forma de asociere constituita potrivit dispozitiilor legale si care nu da nastere unei persoane juridice, in vederea desfasurarii de activitati in scopul obtinerii de venituri.
(2) Exercitarea unei activitati independente, reglementata prin art. 67 din Codul fiscal, presupune desfasurarea acesteia cu regularitate, in mod continuu, pe cont propriu si urmarind obtinerea de venituri.
 
In opinia mea, din punct de vedere fiscal activitatea desfasurata se incadreaza ca fiind activitate independenta si este supusa impozitarii conform regulilor stabilite in Codul Fiscal la Titlul IV, Cap. II Venituri din activitati independente .
 
Pentru TVA de recuperat, in ipoteza autorizarii ca PFA, nu exista in prezent o procedura care sa permita transferul TVA de recuperat de pe un cod de inregistrare in scopuri de TVA existent pe codul unic de inregistrare al PFA.
Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalCodulFiscal.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x