Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 22 Iunie 2024

Donare alimente pentru diminuarea risipei. Deductibilitate TVA

Raspuns oferit de
Constanta Popa

Constanta Popa
Consultant fiscal
valabil la 01 Feb 2023

Intrebare: Conform legii risipei de alimente, in cazul unor donatii -> compania are dreptul de a deduce TVA? Si cine vor fi beneficiarii? Doar cei care sunt inregistrati ca o banca de alimente? Multumesc, o dupa amiaza frumoasa!

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 250 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4759

Raspuns: Din prevederile art. 270 alin. (8) lit. d) si art. 297 alin. (5) din Codul fiscal reiese ca nu constituie livrare de bunuri transferul alimentelor destinate consumului uman, aflate aproape de expirarea datei durabilitatii minimale, in situatia in care acesta este efectuat potrivit prevederilor legale privind diminuarea risipei alimentare, iar persoana impozabila isi poate deduce TVA pentru acest transfer.

Pentru ca transferul de alimente sa nu fie considerat livrare de bunuri (si sa se colecteze TVA), iar compania sa-si deduca TVA ori sa-si pastreze acest drept fara sa fie nevoita sa-l ajusteze conform art. 304 din Codul fiscal, este nevoie sa fie respectate prevederile Legii 217/2016 privind diminuarea risipei alimentare, republicata si ale Normelor metodologice de aplicare a acestei legi, aprobate prin HG 51/2019.

Potrivit art. 4 din Legea 217/2016 operatorii economici care transfera alimente prin donare, conform acestei legi beneficiaza de facilitatile fiscale prevazute la art. 25 alin. (4) lit. c) pct. 4-6 si la art. 270 alin. (8) lit. d) din Codul fiscal.

La pct. 6 alin. (1) din normele metodologice se precizeaza ca operatorii economici pot dona produsele aflate aproape de expirarea datei durabilitatii minimale catre consumatorul final, prevazut la pct. 1 din anexa la lege, sau catre operatorul receptor, prevazut la pct. 6 din anexa la lege, in baza unui contract, oricand in ultimele 10 zile de valabilitate pana la atingerea datei durabilitatii minimale.

In anexa la lege consumatorul final este definit ca fiind ultimul consumator al unui produs alimentar care nu foloseste produsul ca parte a unei operatii sau activitati din domeniul de activitate al unei intreprinderi cu profil alimentar, iar operatorul receptor (organizatia beneficiara) ca fiind un operator din sectorul agroalimentar care desfasoara activitati inregistrate/autorizate sanitar-veterinar la ANSVSA si pentru siguranta alimentelor si care raspund de respectarea legislatiei din domeniul igienei alimentelor dupa preluarea acestora de la operatorii donatori. Bancile de alimente autorizate sanitar-veterinar pot avea calitatea de operator receptor si pot primi prin donatie de la companie alimente perisabile, cu respectarea prevederilor Legii 217/2016.
Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalCodulFiscal.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Deducerea, rambursarea si restituirea TVA

Feb202024

TVA si Cheltuieli cu intretinerea animalelor de paza

de Profeanu Laura valabil la 20 Feb 2024
TVA
Intrebare: O societate comerciala achizitioneaza cu factura fiscala hrana si medicamente pentru animalele de paza din curtea societatii. Animalele nu au fost achizitionate de societate. Este deductibil tva pentru aceste cheltuieli? Societatea este microintreprindere. Exista posibilitatea ca organul fiscal sa reincadreze cheltuielile cu aceste produse drept cheltuieli personale ale administratorului si sa ...
Dec182022

Baza legala pentru ajustarea pozitiva a sumei TVA deductibile dupa inregistrarea in scopuri de TVA in regim normal

de Amelia Dumitras valabil la 18 Dec 2022
TVA
Intrebare: O societate comerciala este infiintata in luna noiembrie 2022. In decembrie se inscrie platitoare de tva la Anaf prin formularul 700 si va primi cod de tva probabil cu 01.01.2023 Cand va depune primul decont de tva va putea deduce tva-ul deductibil aferent achizitiilor in interesul activitatii facute in luna decembrie 2022?
Iul062022

Deductibilitatea TVA aferenta cheltuielilor de protocol

de Alexandru Palaghia valabil la 06 Iul 2022
TVA
Intrebare: Este deductibil TVA-ul aferent cheltuielilor de protocol efectuate in scopul desfasurarii activitatii (discutii cu partenerii de afaceri)? Trebuie intocmite referate pentru aceste cheltuieli? Societatea este microintreprindere platitoare de tva .
Oct212020

Autoturism utilizat si in scop personal. Imputarea cheltuielilor. Deductibilitate TVA

de Irina Dumitrescu valabil la 21 Oct 2020
TVA
Intrebare: Societatea pune la dispozitia unui salariat un autoturism pentru a fi utilizat exclusiv in scopul desfasurarii activitatii economice avand obligatia de a completa foaia de parcurs cu toate elementele prevazute in Normele Metodologice de aplicare a Codului Fiscal. La verificarea foii de parcurs si a GPS-ului amplasat pe autoturism s-a constatat faptul ca salariatul a utilizat autoturismul si in ...
Mar272020

Deductibilitate TVA pentru avans leasing

de Olga Crevelescu valabil la 27 Mar 2020
TVA
Intrebare: Va rugam sa ne precizati daca in cazul contractului de leasing TVA-ul de la factura de avans se deduce in totalitate pentru achizitia unui mercedez benz utilizat pentru directorul economic? Si ce documente justificative trebuie sa prezentam pentru deducerea TVA-ului si a cheltuielilor de 100%?
Apr222019

Deductibilitate TVA 100% pentru autoturisme. Justificare cu foi de parcurs

de Constanta Popa valabil la 22 Apr 2019
TVA
Intrebare: Conform art. 298 alin. 1 din Codul fiscal se limiteaza la 50% dreptul de deducere a TVA aferent achizitie autoturism in leasing, in cazul in care autoturismul nu este utilizat exclusiv in scopul activitatii economice. Cum pot justifica la un control fiscal ca autoturismul este folosit doar in cadrul societatii? Mentionez ca valoarea acestuia este cam mare, 40000 euro si in afara de foile de ...