Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Februarie 2024

Inregistrare bacsis

Raspuns oferit de
Elena Garofil

Elena Garofil
Consultant fiscal
Intrebare: Ne puteti ajuta cu monografie contabila pentru bacsis in functie de cele mai jos scrise? 1. Prestare servicii de restaurant, servire asigurata de ospatari angajati proprii, la sfarsitul fiecarei zile bacsisul se ofera in numerar; 2. Organizare evenimente, servire asigurata de ospatari angajati proprii, dar si de zilieri. Facturile se incaseaza fie cu OP, fie cu numerar (dupa eveniment) iar bacsisul este oferit doar cash, dupa eveniment. Cum este corect? Bacsisul pentru salariati poate fi incadrat pe art 76, (2) s. sau reprezinta venituri din alte surse cf art. 34 lit i? Dar cel pentru zilieri?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 50-249 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 5610

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscale 2024"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Salarii si alte drepturi salariale

Feb242024

Chirie suportata de societate pentru angajat. Tratament fiscal

de Nicolae Liviu valabil la 24 Feb 2024
Intrebare: Va rugam sa ne ajutati cu implicatiile si posibilitatea deducerii cheltuielii cu chiria pentru un apartament inchiriat pentru salariatul nostru. Societatea este platitoare de TVA si impozit pe profit. Multumim.
Feb192024

Educatie timpurie. Tip de societate. Declaratia 112

de Rodica Mantescu valabil la 19 Feb 2024
Intrebare: Orice tip de societate se poate sa acorde facilitatea de 1500 lei/copil pentru educatie? Costurile de educatie primite privat sau numai de la institutiile de stat pot fi decontate in acest caz? Care este monografia contabila pentru aceasta si se inregistreaza in D112?
Feb182024

Clauza de mobilitate. Tratament fiscal

de Nicolae Liviu valabil la 18 Feb 2024
Intrebare: Societatea noastra are cativa angajati tehnicieni si agenti de vanzari care isi desfasoara o parte din munca la sediu si o parte pe teren, la sediile clientilor in localitate si pe raza judetului. Au specificat acest lucru in contractul de munca. Se lucreaza 8 ore, program normal de munca, rar se efectueaza si ore suplimentare care sunt platite ca atare. Este obligatoriu de trecut in contractul ...
Feb092024

Obligatii fiscale privind veniturile din activitati dependente realizate de persoane fizice nerezidente

de Dani Cucu valabil la 09 Feb 2024
Intrebare: Societatea intentioneaza sa angajeze (part time) un cetatean roman, rezident fiscal in Germania. Care sunt obligatiile de inregistrare si fiscale fata de statul roman? Dar fata de statul german?
Ian122024

Subventii primite in euro pentru un proiect de cercetare

de Vera Constantin valabil la 12 Ian 2024
Intrebare: Am incasat o subventie de la Comisia Europeana in EUR pentru un proiect de cercetare pentru care am deschis un cont special in EUR. Din suma incasata vom plati salarii catre angajatii care lucreaza pentru aceste proiect. Putem face plata salariilor in moneda EUR direct din contul deschis pentru proiect? Desigur, statele de plata le vom face in RON si vom face conversia in EUR, datoriile salariale ...
Nov242023

Documente necesare pentru angajare cetatean suedez

de Vera Constantin valabil la 24 Nov 2023
Intrebare: Ce documente sunt necesare pentru angajarea unui salariat, cetatean suedez, si care este procedura de declarare in 112? Multumesc!