Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Aprilie 2024

Notificare taxare operatiuni scutite de taxa

Raspuns oferit de
Elena Garofil

Elena Garofil
Consultant fiscal
Intrebare: In luna februarie am vandut un imobil compus din teren si constructie de pe o societate inregistrata in scopuri de TVA catre o alta societate inregistrata in scopuri de TVA. Valoarea terenului construibil este mai mare decat valoarea constructiei. Conform pct. 55 din Norme de aplicare CF "b) constructia va urma regimul terenului pe care este edificata, daca valoarea acesteia este mai mica decat valoarea terenului asa cum rezulta din raportul de expertiza/evaluare". In aceste conditii livrarea s-a facut in regim de taxare inversa. Mai este necesara depunerea notificarii privind optiunea de taxare a operatiunilor prevazute la art. 292 alin (2) lit f) din Codul fiscal?

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: 50-249 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 7311

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Masuri de simplificare

Mar172024

Import echipamente din China in Olanda. Vanzare ulterioara

de Vera Constantin valabil la 17 Mar 2024
TVA
Intrebare: Societatea a cumparat echipamente din China, cu ridicare din Olanda. Daca un echipament se vinde in Olanda unei societati din UE, cu cod valabil de TVA, fara a mai ajunge in Romania, ce documente trebuie atasate facturii pentru a se factura fara TVA? Multumesc!
Aug302023

Vanzare spatiu verde, parc, masuri de simplificare

de Elena Garofil valabil la 30 Aug 2023
TVA
Intrebare: La vanzarea unui teren intravilan cu destinatia parc (spatiu verde) intre doua societati platitoare de TVA se poate aplica taxarea inversa?
Aug252023

Prosumator, livrare EE, taxare inversa

de Elena Garofil valabil la 25 Aug 2023
TVA
Intrebare: O societate comerciala are calitatea de prosumator si are o instalatie fotovoltaica de productie energie electrica de 240 kw. Pentru energia electrica pe care o factureaza catre furnizorul de energie electrica (ENEL) cu care are incheiat contractul de vanzare-cumparare se aplica masurile de simplificare conform art.331, alin.2) lit.e) ?
Iun142023

Regim TVA aplicabil vanzarii de deseuri

de Alexandru Palaghia valabil la 14 Iun 2023
TVA
Intrebare: O societate platitoare de TVA si impozit pe profit preda catre Remat hartie si carton rezultata din cataloage si ambalaje de la produsele achizitionate. Remat solicita emiterea facturii fara TVA. Ce regim de TVA se aplica pe factura? Multumesc.
Mar022023

Vanzare teren si cladire. Regim TVA. Promisiune bilaterala cu plati partiale. Inregistrarea in contabilitate a veniturilor. Influenta microintreprindere

de Constanta Popa valabil la 02 Mar 2023
TVA
Intrebare: O societate A a achizitionat un teren intravilan si o cladire veche in anul 2014, avand acelasi numar cadastral, pentru care a dedus TVA. Valoarea terenului depaseste valoarea cladirii, iar cladirea nu a fost modificata pana in prezent. Societatea A doreste sa vanda terenul si cladirea catre societatea B, ambele societati fiind platitoare de TVA. Vanzarea se va face in baza unei promisiuni ...
Ian172023

Masuri de simplificare pentru facturare avans

de Portal Codul Fiscal valabil la 17 Ian 2023
TVA
Intrebare: In luna iulie 2021 s-a facut o factura de avans integral cu taxare inversa pentru vanzarea unui apartament catre o firma platitoare de tva. In septembrie 2021 se face receptia partiala imobil finalizat 60%. Factura finala am facut-o anul acesta in septembrie 2022 tot cu taxare inversa. Este corecta aplicarea taxarii inverse pentru aceasta livrare?