Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 14 Iunie 2024

Obiectele de inventar utilizate de salariati, nu se declara in D112

Raspuns oferit de
Dana Hristu

Dana Hristu
Consultant fiscal
Intrebare: Incepand cu 01.01.2023, in declaratia 112 la Sectiunea E3, randul 8.4 se trec venituri neimpozabile cf art.76 alin (4) si alin (4"1) din Cod fiscal. In Codul fiscal la art.76 alin (4) lit.f (coroborat cu normele de aplicare) este precizata contravaloarea echipamentelor tehnice primite de angajat sub forma de dispozitive si unelte necesare in procesul muncii. In luna iunie 2023, firma a dat unui salariat un dispozitiv de masura curent in valoarea de 1.900 lei (contabilizat obiect de inventar). Noi intelegem din textul de mai sus ca ar trebui sa declaram, pentru luna iunie 2023 in D112, la salariatul respectiv la rd 8.4 - venit neimpozabil de 1.900 lei. Este corecta decizia de a declara suma sau nu? Multumim anticipat pentru raspuns!

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4669

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Venituri neimpozabile

Ian302024

Tratament fiscal microintreprinderi veniturile realizate din despagubiri

de Profeanu Laura valabil la 30 Ian 2024
Intrebare: La calculul impozitului pe venit se va impozita si contul 7581 - Venituri din despagubiri? Mentionam ca aceste venituri sunt din dosare de daune auto. Multumim!
Ian232024

Venituri organizatii nonprofit

de Elena Ionescu valabil la 23 Ian 2024
Intrebare: Asociatie sportiva, detine un teren concesionat de la Primarie - partie schi. Urmeaza sa achizitioneze instalatia pe cablu si utilaje pentru amenajare si intretinere partie. Pot fi acestea achizitionate din sponsorizarile primite? Veniturile care se vor obtine din vanzarea de bilete pentru practicarea sporturilor de iarna vor fi considerate venituri neimpozabile, tinand cont de faptul ca acestea ...
Ian122024

Platitor de impozit pe profit. Venituri din subventii

de Mariana Prejbeanu valabil la 12 Ian 2024
Intrebare: Firma a accesat fonduri europene din care a cumparat mijloace fixe, concomitent cu punerea pe cheltuieli a amortizarii mijloacelor fixe se inregistreaza si pe venituri cont 7416 subventii. Intrebarea mea este daca se impoziteaza sumele inregistrate in cont 7416, multumesc.
Aug312023

Veniturile inregistrate in contul 722

de Profeanu Laura valabil la 31 Aug 2023
Intrebare: Contul 722 (constructia unei hale), cum il consideram la calculul profitului si al impozitului pe profit? Multumesc.
Mai282023

Microintreprindere - Venituri din cedare parti sociale

de Mariana Prejbeanu valabil la 28 Mai 2023
Intrebare: Mile SRL vinde 20 parti sociale din Gama SRL, celor doi asociati care raman. Suma incasata 50,000 lei. Se face Contractul de cesiune in aprilie 2022 si se incaseaza doar 30.000 lei din total pana in martie 2023. Titlurile au fost detinute peste 1 an si reprezinta 20% din capitalul social. Se vad peste pretul de inregistrare in contabilitatea Gama SRL. Ambele firme sunt micro. Mile SRL, care este ...
Feb072023

Venituri dn activitate economica. Sponsorizare asociatie sportiva

de Portal Codul Fiscal valabil la 07 Feb 2023
Intrebare: Avem o asociatie sportive de judo care primeste sponsorizare de la Primarie si de la copii care vin la antrenamente. Mai sunt si incasari cu chitanta pe care scrie 80 lei cotizatie 8 lei sedinte luna ianuarie. Este considerat venit din activitate economica?