Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 2 Februarie 2023

Obligativitatea aplicarii liniilor directoare OCDE

Raspuns oferit de
Elena Ionescu

Elena Ionescu
Consultant fiscal
valabil la 30 Dec 2022

Intrebare: Conform prevederilor art.11 alin. 2 la 4 din Legea nr. 227/2015 Cod fiscal privind analiza si examinarea preturilor de transfer este sau nu obligatorie utilizarea prevederilor Liniilor directoare privind preturile de transfer emise de catre Organizatia pentru Cooperare si Dezvoltare Economica pentru societatile multinationale cu amendamentele modifcarii si completarile ulterioare.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 10-49 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 7410

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 70.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "E-Factura, E-Transport. 10 studii de caz de maxima importanta."!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Tranzactii intre persoane afiliate

Ian182023

Analiza preturilor de transfer de catre organul fiscal central

de Costin A. Istrate valabil la 18 Ian 2023
Intrebare: Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: conform prevederilor art.7 alin. 4 din Ordinul 442/2016 coroborat cu pct.4.9 din Ghidul OECD versiunea 2017 organul fiscal cand este indreptatit sa efectueze o analiza proprie a cuantumului preturilor de transfer?
Aug192022

Profesionist contabil angajat. Intocmire dosar preturi de transfer

de Mariana Prejbeanu valabil la 19 Aug 2022
Intrebare: Profesionistul contabil (expert contabil si consultant fiscal), salariat in cadrul unei societati comerciale ce desfasoara tranzactii cu parti afiliate, poate intocmi si semna dosarul preturilor de transfer pentru societatea respectiva doar in baza contractului de munca?
Mai182022

Duplicare si transfer echipamente

de Costin A. Istrate valabil la 18 Mai 2022
Intrebare: In contextul razboiului din Ucraina, societatea mama din Germania, a primit un buget pentru duplicarea echipamentelor folosite in productia din Ucraina, care urmeaza sa vina in Romania, pentru ca ulterior sa poate fi folosite in Romania. Proprietarul bunurilor ramane societatea mama din Germania. In Romania societatea mama este inregistrata in scopuri de TVA si mai exista societatea prestatoare ...
Aug152021

Cheltuieli transferate de societatea mama catre filiala

de Elena Ionescu valabil la 15 Aug 2021
Intrebare: Societatea noastra este filiala unei companii cu sediul in Spania. Ma intereseaza daca ma puteti ajuta cu o opinie referitor la o politica preturilor de transfer. In principal cam ce costuri ar putea fi transferate asupra noastra prin refacturare? De exemplu, ei vor sa refactureze o cota din cheltuielile pe care le au cu chiria spatiului din Spania, cu amortizarile, cu salariile personalului. ...
Aug032021

Decontari intre societate si sucursala externa

de Costin A. Istrate valabil la 03 Aug 2021
Intrebare: Societatea noastra are deschisa o sucursala in Georgia. Aceasta sucursala nu mai are activitate de 3 ani, proiectul pentru care a fost deschisa fiind sistat de autoritatile georgiene. Catre aceasta sucursala, firma din romania a facut transferuri de bani, contabilizate in debitul contului 481, sume care nu vor mai fi recuperate de la sucursala. Pentru a evita provizionarea acestora, in ...
Ian082021

Cine trebuie intocmeasca dosarul preturilor de transfer?

de Ela Dumitra valabil la 08 Ian 2021
Intrebare: Avem 2 societati Comerciale, una cu asociat unic si cealalta (o editura) la care asociatul unic al primei este asociat impreuna cu o Fundatie prezidata tot de dumneaei.   Societatea cu asociat unic, cod CAEN 4511, Vanzari auto, plateste anumite sume pentru promovarea siglei marcii auto vanduta de ea pe coperta cartilor editate de societatea care este Editura si pentru promovare a ...
x
0 - /obligativitatea-aplicarii-liniilor-directoare-ocde-54446.htm