Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 13 Iunie 2024

PFA in regim special de scutire, obligatia emiterii facturii si organizarea evidentei fiscale TVA

Raspuns oferit de
Amelia Dumitras

Amelia Dumitras
Consultant fiscal si expert contabil
Intrebare: In cadrul activitatiii de insolventa pe care o desfasor am dizolvat o societate comerciala a caror asociati sunt cetateni straini respectiv unul din Italia si unul din Israel. Pentru recuperarea onorariului trebuie sa facturez jumatate de onorariu unu asociat si jumatate celui de-al doilea. Ca si PFA am vreo obligatie declarativa sau de plata din punct de vedere al TVA, avand in vedere ca PFA-ul este neplatitor de TVA? Multumesc!

Tip societate: P.F.A.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 6920

Raspuns: Pentru serviciul prestat in beneficiul fiecarei persoane fizice, neimpozabila d.p.d.v. al TVA, trebuie emisa factura, obligatie reglementata, in mod expres, prin  art.  319 alin. (6) lit. a) si d) din Codul fiscal
" (6) Persoana impozabila trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, in urmatoarele situatii:
    a) pentru livrarile de bunuri sau prestarile de servicii efectuate;
………..
    d) pentru orice avans incasat in legatura cu una dintre operatiunile mentionate la lit. a) si b)."
 
Prin natura sa, serviciul ar fi taxabil in Romania prin colectarea TVA aplicand cota standard TVA, daca:
  • P.F.A. nu s-ar afla in regimul special de scutire reglementat prin art. 310 "Regimul special de scutire pentru intreprinderile mici";
  • beneficiarul (fiecare asociat al societatii dizolvate) ar fi persoana neimpozabila cu domiciliul in Romania. In acest caz, ar fi aplicabile prevederile art. 278 alin. (3) din Codul fiscal conform carora locul prestarii se considera a fi locul unde este stabilit prestatorul acestora in situatia in care beneficiarul este persoana neimpozabila d.p.d.v. al TVA.
Avand in vedere ca beneficiarul este o persoana neimpozabila cu domiciliul intr-un stat membru (Italia) si/sau intr-un stat tert (Israel), serviciul este neimpozabil in Romania, fiind aplicabile prevederile exceptiei de la regula generala de la art. 3, execeptie reglementata prin art. 278 alin. (5) lit. e) pct. 5 din Codul fiscal
" (5) Prin exceptie de la prevederile alin. (3), locul urmatoarelor servicii este considerat a fi:
…………………………….. 
e) locul unde beneficiarul este stabilit sau isi are domiciliul stabil ori resedinta obisnuita, daca respectivul beneficiar este o persoana neimpozabila care este stabilita sau isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita in afara Uniunii Europene, in cazul urmatoarelor servicii:
............................
5. serviciile consultantilor, inginerilor, juristilor si avocatilor, contabililor si expertilor contabili, ale birourilor de studii si alte servicii similare, precum si prelucrarea de date si furnizarea de informatii;"    
 
Avand in vedere ca prestatorul se afla in regimul special de scutire reglementat prin art. 310 din Codul fiscal, P.F.A. nu are obligatii fiscale de inregistrare in scopuri de TVA, de  plata TVA si de raportare a valorii serviciilor prestate si facturate. Totusi, prestatorul P.F.A. este obligat sa organizeze d.p.d.v. al TVA, evidenta fiscala a facturilor emise pentru servicii prestate si/sau avansuri incasate, obligatie reglementata prin  art. 321 "Evidenta operatiunilor" alin. (1) din Codul fiscal "Persoanele impozabile stabilite in Romania trebuie sa tina evidente corecte si complete ale tuturor operatiunilor efectuate in desfasurarea activitatii lor economice."  si pct. 101 din Normele metodologice. De exemplu, prin norme, la pct. 101 din normele de aplicare ale art. 321, alin. (8) se reglementeaza ca "(8) Fiecare persoana impozabila poate sa isi stabileasca modelul documentelor pe baza carora determina taxa colectata si taxa deductibila conform specificului propriu de activitate, dar acestea trebuie sa contina informatiile minimale stabilite la alin. (2) - (7) ..... "
 
Facturile trebuie emise indiferent de faptul ca se incaseaza sau nu se incaseaza total sau partial valoarea serviciului prestat. Valoarea operatiunilor din sfera de aplicare a TVA, facturate, se evidentiaza in jurnalul pentru vanzari ca document de evidenta fiscala, completat pentru  fiecare luna calendaristica in care au loc operatiuni din sfera de aplicare a TVA. Organizarea evidentei  fiscale TVA este necesara  pentru a stabili corect momentul depasirii plafonului de scutire de 300.000 lei/an calendaristic format din operatiuni/servicii taxabile si servicii neimpozabile, la depasirea caruia PFA-ul este obligat sa se inregistreze in scopuri de TVA in regim normal conform prevederilor art. 316 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal. Inregistrarea in scopuri de TVA se efectueaza pana pe data de 10 inclusiv a lunii urmatoare in care plafonul este depasit si P.F.A. dobandeste calitatea de persoana impozabila inregistrata in regim normal in scopuri de TVA de la data de 1 a lunii urmatoare celei in care a indeplinit formalitatile de inregistrare TVA. In plafonul de 300.000 lei/an calendaristic se ia in calcul si suma avansurilor incasate sau neincasate, dar facturate, pentru serviciile care urmeaza a fi prestate. Acest aspect este reglementat, in mod expres,  prin normele de aplicare ale art. 310, la pct. 83 alin. (3) "La determinarea cifrei de afaceri prevazute la art. 310 alin. (1) din Codul fiscal se cuprind inclusiv facturile emise pentru avansuri incasate sau neincasate si alte facturi emise inainte de data livrarii/prestarii pentru operatiunile prevazute la art. 310 alin. (2) din Codul fiscal."

Asa cum se poate constata, jurnalul pentru vanzari ca document de evidenta fiscala a operatiunilor efectuate in sfera de aplicare a TVA, facturate, indiferent de faptul ca sunt sau nu sunt incasate, este diferit de Registrul de incasari si plati intocmit de catre P.F.A. ca document de evidenta fiscala a veniturilor impozabile.

Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalCodulFiscal.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Raportarea informativa: declaratia 390 si 394

Mai242024

Inregistrare reduceri comerciale primite

de Elena Garofil valabil la 24 Mai 2024
TVA
Intrebare: 1. Cum se inregistreaza din punct de vedere TVA o factura primita in aprilie 2024 reprezentand bonus pentru achizitiile din 2023 emisa de un furnizor inregistrat in scopuri de TVA in Italia? Pe parcursul anului 2023 am avut achizitii de la acest furnizor inregistrate cu taxare inversa. Factura emisa in aprilie 2024 este cu valoare negativa fiind de bonus, am inregistrat-o in aprilie 2024 cu ...
Apr262024

Emiterea facturilor de reparatii in service auto, decontate de asigurator

de Profeanu Laura valabil la 26 Apr 2024
TVA
Intrebare: Suntem o societate reparatoare service autovehicule, in activitatea zilnica avem situatii in care facem reparatii pentru clienti in baza unor dosare de dauna. Clientul avand polita de asigurare incheiata cu un Asigurator. In service consilierul care preia dosarul masinii deschide comanda pe clientul proprietar al masinii cu platitor firma de Asigurare. Astfel ca pe factura finala care se listeaza ...
Dec272023

Comisionare vamala. Tratament fiscal TVA

de Ionut Jinga valabil la 27 Dec 2023
TVA
Intrebare: In declaratia 394 se declara achizitiile scutite cu drept deducere, conform art. 294 lit. (b) si (c)? Comisionarul vamal emite factura de intocmire declaratii vamale fara tva? Se declara valoarea in D394? Multumesc.
Dec202023

Declarare in D 300 si D 390 facturi emise unei firme din UE cu VAT valid

de Profeanu Laura valabil la 20 Dec 2023
TVA
Intrebare: 1. Declarare despagubire acordata de catre beneficiarul platformei de vanzari online din UE, furnizorului de bunuri si servicii de transport din Romania. Societatea M din Romania, inregistrata in scopuri de TVA, preia comenzi de pe o platforma de vanzari online din UE detinuta de o persoana juridica cu VAT valid (HU si BG) si livreaza direct in regim OSS catre clientii persoane fizice din UE ((HU ...
Oct252023

Cod TVA anulat din oficiu, obligatii fiscale TVA dupa reinregistrarea TVA

de Amelia Dumitras valabil la 25 Oct 2023
TVA
Intrebare: O societate a avut codul de TVA anulat in perioada 26.09.2023 - 19.10.2023, ca urmare a inactivarii fiscale din oficiu. Pentru luna septembrie am intocmit declaratiile dupa cum urmeaza: D300, D390, D394 pentru perioada 01.09.2023 - 25.09.2023; D311 pentru perioada 26.09.2023-30.09.2023; Nu am inclus in D300 si D394 facturile primite si emise avand data emiterii cuprinsa in intervalul ...
Sep202023

Corectare D 394

de Profeanu Laura valabil la 20 Sep 2023
TVA
Intrebare: In luna iulie, eronat s-a inregistrat aceeasi factura de la un furnizor, de doua ori. Trebuie depusa o noua declaratie 394 pentru iulie cu informatiile corecte?