Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Aprilie 2024

Regim accize pentru bauturi nealcoolice

Raspuns oferit de
Flavia Vlad

Flavia Vlad
Economist - accize
Intrebare: O societate A din Romania achizitioneaza intracomunitar (din Cehia) bauturi nealcoolice cu zahar adaugat pentru care nivelul total de zahar este cuprins intre 5 g-8 g/100 ml, dupa care le vinde unui client din Franta. Produsele sunt transportate direct de la furnizorul din Cehia la depozitul clientului din Franta, fara a ajunge pe teritoriul Romaniei. Conditia de transport este EXW astfel incat societatea A primeste bunurile in Cehia si le livreaza in Franta prin intermediul unui transportator, parte terta. Are societatea A din Romania obligatii legate de plata accize pentru aceste produse supuse accizelor nearmonizate de la 01.01.2024? Conform art. 441 din Codul Fiscal momentul exigibilitatii accizelor intervine la data receptionarii produselor provenite din achizitii intracomunitare. Va multumesc!

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 10-49 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4619

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Accize

Apr052024

Scutire de accize pentru bauturi nealcoolice livrate intracomunitar

de Flavia Vlad valabil la 05 Apr 2024
Intrebare: Buna ziua, va multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare privind achizitiile de bauturi nealcoolice cu zahar adaugat pentru care nivelul total de zahar este cuprins intre 5 g-8 g/100 ml de catre aceeasi societate A din Romania in urmatorul caz: societatea A cumpara aceste produse de la o alta societate B tot din Romania, care este si producatorul acestor bauturi. Societatea A primeste factura ...
Mar262024

Autofactura in scopuri de accize

de Flavia Vlad valabil la 26 Mar 2024
Intrebare: Multumim pentru raspunsul detaliat. Legat de autofactura pentru accize: trebuie autofactura sa apara in jurnalul de vanzari, D300, D394? Trebuie transmisa in E-factura?
Mar202024

Panouri fotovoltaice. Accize. Inregistrari contabile

de Flavia Vlad si Elena Garofil valabil la 20 Mar 2024
Intrebare: Societatea noastra a instalat panouri fotovoltaice (puterea maxim absorbita 39.27kW) si a devenit prosumator incepand cu 06.12.2023. Sistemul a fost pus in functiune incepand cu 01.02.2024. Incepand cu 01.02.2024 societatea noastra s-a inregistrat ca platitor de accize la ANAF. Apoi am depus Anexa 23 la Autoritatea vamala dar NU s-a aprobat scutirea deoarece societatea noastra are spatii ...
Ian222024

Accize pentru stocul de bauturi nealcoolice inregistrat la 01.01.2024

de Flavia Vlad valabil la 22 Ian 2024
Intrebare: Intr-adevar, nu am precizat, dar societatea pentru care adresez intrebarea achizitioneaza bauturi racoritoare cu zahar adaugat, atat intracomunitar si import, cat si de pe piata din Romania. Pentru produsele achizitionate din Romania inainte de 01.01.2024 aflate in stoc la 01.01.2024 datoareaza accize, avand in vedere ca are si calitatea de importator/achizitor intracomunitar? Sau datoreaza ...
Ian212024

Dispozitii tranzitorii referitoare la regimul accizelor pentru stocul de bauturi nealcoolice inregistrat la data de 01.01.2024

de Flavia Vlad valabil la 21 Ian 2024
Intrebare: Avand in vedere prevederile din ordonatanta de urgenta OUG 115/2023: "(3) Prin derogare de la prevederile art. 440 si 441 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru produsele prevazute la art. 439 alin. (2) lit. d) si e) din acelasi act normativ, aflate in stoc la data de 1 ianuarie 2024, faptul generator si exigibilitatea intervin la data ...
Ian212024

Notiunea de bauturi nealcoolice cu zahar adaugat din perspectiva accizelor

de Flavia Vlad valabil la 21 Ian 2024
Intrebare: Societatea achizitioneaza din UE suplimente alimentare solide si lichide, printre care si sucuri care se incadreaza la bauturi nealcoolice accizabile, conform art. 439 lit d si e. Pe langa acestea mai apare un suc de fructe care are codul NC 2009905180 (cu zaharuri adugate de 6g/100ml). Este acesta un produs accizabil daca nu se incadreaza la codurile ce definesc bauturile nealcoolice?