Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 13 Iunie 2024

Servicii software primite de la persoana juridica din India

Raspuns oferit de
Elena Ionescu

Elena Ionescu
Consultant fiscal
Intrebare: Pentru servicii de sofware furnizate de catre o companie din grup cu sediul in India, servicii de suport pentru diferite tehnologii, se calculeaza si declara in D207? S-ar incadra ca fiind servicii tehnice conform art. 12 din Acordul intre Romania si Republica India pentru evitarea dublei impuneri? Multumesc.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 250 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 6209

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Tranzactii intre persoane afiliate

Dec052023

Certificat de rezidenta fiscala

de Profeanu Laura valabil la 05 Dec 2023
Intrebare: Daca avem factura si contract pe publiciate din Italia, avem nevoie si de certificat de rezidenta fiscala pentru a putea plati fara retinere 16%? Multumesc.
Nov152023

Recunoastere cheltuieli servicii societate straina

de Elena Ionescu valabil la 15 Nov 2023
Intrebare: Contract de servicii incheiat intre o societate din Olanda si una din Franta, ambele cu subsidiare in Romania. Subsidiara din Romania a societatii din Franta va primi facturi de servicii de la societatea din Olanda (facturi in EUR). Poate societatea din Romania, subsidiara a societatii din Franta, sa inregistreze si sa recunoasca cheltuielile din aceste facturi doar in baza contractului semnat ...
Nov102023

Refacturare servicii intracomunitare

de Profeanu Laura valabil la 10 Nov 2023
Intrebare: In cazul acestei spete, noi putem deduce TVA-ul de pe factura de la furnizorul din Romania? Trebuie sa facem ceva special in cazul acesta (colectare la momentul refacturarii)? Multumesc!
Oct302023

Refacturare servicii intracomunitare

de Profeanu Laura valabil la 30 Oct 2023
Intrebare: Un furnizor din Romania ne factureaza un serviciu, efectuat in Romania. Noi trebuie sa refacturam acest serviciu catre o companie afiliata din Austria. Refacturarea acestor servicii se va face cu sau fara TVA? Compania afiliata nu este inregistrata in scopuri de TVA in Romania. Multumesc! 
Iul112023

Implicatiile fiscale ale colaborarii intre o societate din Romania si societati comerciale din Turcia in domeniul inchirierii utilajelor si al constructiilor de drumuri

de Profeanu Laura valabil la 11 Iul 2023
Intrebare: O societate cu sediul social in Romania avand asociat unic o societate comerciala din Turcia, incheie contracte de inchiriere utilaj terasier si de prestari servicii constructii sosele, atat cu persoana afiliata, cat si cu alte societati din Turcia. Societatea din Romania obtine anual de la organul fiscal teritorial certificat de rezidenta fiscala pentru aplicarea Acordului de evitare a dublei ...
Mar112023

Inchiriere server, venituri din chirii

de Elena Ionescu valabil la 11 Mar 2023
Intrebare: Avem un contract de inchiriere pentru un server IT incheiat intre o firma belgiana (care ofera SERVER-UL spre inchiriere) si o firma persoana juridica romana (care foloseste server-ul inchiriat pe teritoriul Romaniei). Firma belgiana detine 1% din firma din Romania. Contractul de inchiriere este incheiat pe o perioada de 3 ani si conform lui se emite factura de chirie anual in valoare de 200 ...