Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Aprilie 2024

Spectacole, timbru muzical, timbru Crucea Rosie

Raspuns oferit de
Elena Garofil

Elena Garofil
Consultant fiscal
Intrebare: Conform art. 482 Cod fiscal, suntem scutiti de la plata impozitului pe spectacole (organizat in scop caritabil). Vrem sa stim ce obligatii avem din punct de vedere al colectarii si platii taxei de 1% catre Crucea Rosie si al taxei de timbru muzical.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 50-249 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4120

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Impozitele si taxele locale

Apr192024

Parte din constructie in conservare. Impozit pe cladire

de Constanta Popa valabil la 19 Apr 2024
Intrebare: O parte a halei de productie in care societatea isi desfasoara activitatea nu este folosita. Intrebare: Este societatea scutita de impozitul pe constructii pentru aceasta parte aflata in conservare? Ce acte trebuie sa inaintam la Directia Fscala? Care este baza legala? Multumim pentru colaborare.
Apr062024

Taxa hoteliera 2024

de Vera Constantin valabil la 06 Apr 2024
Intrebare: Va rog frumos sa-mi dati cadrul legal, cu specificarea articolului care ma obliga sa practic taxa hoteliera la valoare cazare, chiar daca sunt ONG. Multumesc.
Mar302024

Autorizare societate de turism. Impozit DITL

de Vera Constantin valabil la 30 Mar 2024
Intrebare: Cladirea care este folosita pentru obiect activitate turism apartine persoanei fizice si este facut contract de comodat intre persoane fizice si firma. Impozitul il plateste firma. Daca in anul 2024 firma nu are activitate pentru ca este in curs de autorizari ce trebuie depus la primarie astfel incat impozitul pe cladire sa se calculeze ca si cladire rezidentiala? Este mult mai mic. Si cladirea ...
Feb052024

Refacturare taxa de salubrizare

de Profeanu Laura valabil la 05 Feb 2024
Intrebare: Revin la intrebarea anterioara. In intrebare solicitam inregistrarile contabile pe care le opereaza societatea noastra in calitate de locatar. Taxa de salubritate este platita de Locator Primariei, deci acesta nu plateste TVA. In acest caz este corect ca acesta, locatorul, sa ne refactureze taxa de salubritate cu TVA?
Feb032024

Refacturare taxa de salubrizare

de Profeanu Laura valabil la 03 Feb 2024
Intrebare: Va rog sa ma ajutati cu inregistrarile contabile pentru taxa de salubrizare refacturata de un locator, persoana juridica, societatii noastre in conditiile in care o refactureaza pentru tot anul 2024. Se refactureaza cu TVA? Care sunt inregistrarile contabile daca o platim, de asemenea pentru tot anul, in baza deciziei de impunere, unui locator persoana fizica?
Ian262024

Evaluare cladiri proprietate persoane juridice receptionate in anii 2020 si 2021

de Elena Ionescu valabil la 26 Ian 2024
Intrebare: Societatea noastra detine mai multe cladiri, dintre care unele au fost evaluate in scop fiscal in anul 2018, altele au fost receptionate in 2020 si 2021. Acum dorim sa depunem raportul de evaluare a cladirilor la DITL. Raportul de evaluare in scop fiscal ar trebui sa cuprinda si cladirile receptionate in anul 2020, 2021 chiar daca nu au inca 5 ani, pentru a nu fi impozitate cu cota majorata?