Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 23 Iulie 2024

Taxa de mediu si taxarea inversa (art. 331 din Codul Fiscal)

Raspuns oferit de
Ela Dumitra

Ela Dumitra
Lector Universitar dr.
valabil la 05 Aug 2023

Intrebare: Societatea comerciala produce mic mobilier din lemn (cherestea de fag) de unde rezulta deseu lemn si rumegus. Doreste sa vanda aceste deseuri catre persoane juridice inregistrate in scopuri de tva. Cum incadram operatiunea dpdv a TVA? Se retine taxa de mediu?

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: 10-49 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 3109

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Facturare

Iun272024

Curs valutar emitere facturi catre clienti din Romania

de Vera Constantin valabil la 27 Iun 2024
Intrebare: Societatea X SRL emite facturi de marfa pentru parteneri rezidenti in Romania. Preturile sunt negociate cu partenerul in euro/USD. Facturile se emit in lei, dar sumele reprezinta contravaloarea in euro/USD in functie de cursul valutar RON/EUR / RON/USD de la data emiterii facturii. 1. Luand in considerare ca intre parteneri rezidenti nu sunt posibile incasari/plati in valuta (nu se incadreaza la ...
Iun262024

Achizitie servicii facturate de prestator din stat tert, utilizare c.u.i. pentru decont special cod 301

de Amelia Dumitras valabil la 26 Iun 2024
Intrebare: Multumesc pentru raspuns. Pentru intrebarea nr. 2 va rog o completare: Depunerea decontului 301 se face pe codul special de tva sau pe cui?
Iun212024

Ro e-Factura din iulie 2024

de Vera Constantin valabil la 21 Iun 2024
Intrebare: Va rugam sa ne prezentati modificarile e-factura incepand cu data de 01.07.2024 in ce priveste modificarea termenului de trimitere, temei legal, termen si in ce priveste facturile de achizitie document justificativ contabilitate, amenzi. Va multumim!
Iun132024

Distinctia dintre receptia marfurilor si inregistrarea facturilor

de Profeanu Laura valabil la 13 Iun 2024
Intrebare: Dupa 1 iulie, receptia trebuie facuta doar la primirea in SPV? Daca se face inainte, chiar daca factura este primita in SPV in termen de 5 zile calendaristice de la emiterea ei, tot suntem sancionati cu 15%. Corect?
Iun022024

Organizare eveniment pe teritoriul unui stat membru, beneficiar persoana fizica din Romania

de Amelia Dumitras valabil la 02 Iun 2024
Intrebare: Am contractat un eveniment pentru o persoana fizica din Romania care se va petrece pe teritoriul Greciei. As dori sa ma indrumati care este procedura de facturare din punct de vedere al TVA-ului. Se factureaza evenimentul cu tva de 24 si se vireaza statului Grec?
Mai292024

Emitere factura pentru servicii transport bunuri. Beneficiar din stat tert

de Amelia Dumitras valabil la 29 Mai 2024
Intrebare: Va rog sa ma ajutati cu o opinie pentru urmatoarea speta: (A) - Platitor de tva in RO are contract cu un partener dintr-o tara NONUE - (B) pentru care presteaza servicii de transport. Partenerul (B) are reprezentant fiscal in RO - (C). (A) efectueaza un transport pentru (B) in Moldova. (A) emite factura catre (C) la solicitarea lui (B). Mentionez ca marfa NU este a lui (A), acesta doar presteaza ...