Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Februarie 2024

Titular PFA. Persoana fizica cu handicap. CASS

Raspuns oferit de
Nicolae Liviu

Nicolae Liviu
Consultant fiscal
valabil la 26 Dec 2023

Intrebare: Persoana fizica cu handicap, desfasoara activitate pe un PFA, unitate protejata, in baza Legii 448/2006. Pentru veniturile obtinute de unitatea protejata incepand cu 1 ianuarie 2024 se va plati, pe langa impozitul pe venit si contributia de asigurari sociale de sanatate in cota de 10% sau se incadreaza la exceptiile prevazute la art. 154 lit. e din Codul fiscal? Exceptia este valabila si pentru veniturile obtinute de unitatea protejata sau doar pentru prestatiile sociale primite (indemnizatii) primite in baza Legii 448? Avand in vedere ca unitatile protejate functioneaza in baza Legii 448/2006, veniturile obtinute de aceasta sunt considerate venituri obtinute in baza Legii nr. 448/2006, asa cum sunt prezentate in art. 154 lit. e din Codul fiscal? Daca sunt exceptate, cum se declara acest lucru prin Declaratia Unica?

Tip societate: P.F.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 7830

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscale 2024"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria PFA

Feb192024

PFA. Donatie autoturism

de Vera Constantin valabil la 19 Feb 2024
Intrebare: In luna ianuarie 2024 prin act de donatie se transfera dreptul de proprietate asupra unui autoturism achizitionat de PFA in luna decembrie 2024. Mentionez ca persoana care a primit donatia este ruda cu donatorul. Intrebare: Care este tratamentul fiscal privind tva dedus (50%) si impozitul pe venit aferent acestui bun?
Feb152024

PFA si pensionar. Scutire CAS. Completare D212

de Florentina Buzea valabil la 15 Feb 2024
Intrebare: PFA-ul este scutit la plata CAS in cazul persoanei care este pensionara. In D212 nu am gasit vreo casuta de bifat in acest sens. Intrebare: exista vreo prevedere referitoare la documentul necesar de anexat la D112? Multumesc! Cu stima, Mariana Zanfirache 0740114156
Feb112024

Suspendare activitate PFA cu norma de venit

de Constanta Popa valabil la 11 Feb 2024
Intrebare: O PFA cu activitate CAEN 6202 Activitati consultanta in IT, impozitata in anul 2023 la norma de venit a depasit plafonul de 25.000 euro venituri facturate in 2023. Avand in vedere Ordinul 5308/08.12.2023 prin care PFA, avand CAEN 6202, nu mai pot fi impozitate la norma de venit in 2024, cat si depasirea plafonului in 2023, PFA-ul in februarie 2024 va suspenda activitate la ONRC. PFA in anul 2024 ...
Feb122024

Intreprinderi legate. PFA si societate cu statut de microintreprindere

de Nicolae Liviu valabil la 12 Feb 2024
Intrebare: Am un cabinet de expert contabil (regim PFA) si mai sunt de asemnea asociat unic intr-un SRL, CAEN constructii. Conform modificarilor din Codul Fiscal, SRL-ul poate fi platitor de impozit pe venit daca sunt indeplinite conditiile privind cifra de afaceri si salariat existent cu norma intreaga? Multumesc!
Feb132024

Transfer activitate de pe PFA pe SRL

de Vera Constantin valabil la 13 Feb 2024
Intrebare: Un PFA, platitor de TVA, cabinet medical veterinar, doreste sa transfere intreaga activitate catre un SRL nou infiintat in ian.2024, platitor de TVA cu asociat unic, persoana fizica titular al PFA. PFA are activitate in luna Ianuarie si februatie 2024, dupa care doreste sa lucreze doar pe SRL. Mentionez ca PFA are in patrimoniu mijloace fixe amortizate total si partial, pe care le va utiliza in ...
Feb092024

Scoaterea din evidenta contabila a creantelor neincasate la PFA

de Florentina Buzea valabil la 09 Feb 2024
Intrebare: Scoaterea din evidenta contabila a creantelor neincasate de la clienti are vreun impact fiscal la un PFA platitor de impozit pe venituri din activitati independente? Mentionam ca este vorba despre clienti care nu sunt in faliment/lichidare, ci pur si simplu nu recunosc aceste datorii si nu vor sa le plateasca si se decide ca nu se doreste actionarea in judecata pentru recuperare, ci sa fie scoase ...