Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Februarie 2024

Tva locuinte 2024

Raspuns oferit de
Profeanu Laura

Profeanu Laura
Consultant fiscal
valabil la 08 Nov 2023

Intrebare: Suntem o societate cu activitate in domeniul constructiilor civile,platitoare de TVA, care a incheiat antecontracte de vanzare-cumparare in anul 2022 cu mai multe persoane fizice (pentru unul sau mai multe apartamente), fiind incasate, pentru fiecare locuinta, avansuri atat in anul 2022 cat si anul 2023 (cu cota de TVA de 5%). Termenul de finalizare a locuintelor/apartamentelor este iunie 2024, cand vor fi incheiate contractele de vanzare-cumparare. Apartamentele mentionate, luate fiecare in parte nu depasesc 120 mp, cu valori cuprinse intre 600.000-700.000 lei (conform art. III alin 1 lit b din OG 16/2022 aplicabila). Avand in vedere dispozitiile art. V din Legea nr. 296/2023 , ce procent de TVA se va aplica in iunie 2024 la incheierea contractelor de vanzare cumparare? ART. V (1) Prin derogare de la prevederile art. 291 alin. (2) lit. m) pct. 3 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, inclusiv cu cele aduse prin prezenta lege, in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2024 se aplica o cota redusa de TVA de 5% pentru livrarea de locuinte care au o suprafata utila de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodaresti, a caror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depaseste suma de 600.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adaugata, achizitionate de persoane fizice in mod individual sau in comun cu alta persoana fizica/alte persoane fizice, daca au incheiat in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2023 acte juridice intre vii care au ca obiect plata in avans pentru achizitionarea unei astfel de locuinte. (2) Persoana fizica poate achizitiona, in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2024, in mod individual sau in comun cu alta persoana fizica/alte persoane fizice, o singura locuinta cu cota redusa de TVA de 5% conform alin. (1) sau 9% conform art. 291 alin. (2) lit. m) pct. 3 din Legea nr. 227/2015, cu modificarile si completarile ulterioare, inclusiv cu cele aduse prin prezenta lege. (3) Cota redusa de TVA de 5% pentru operatiunile prevazute la alin. (1) se aplica numai in cazul locuintelor care in momentul livrarii pot fi locuite ca atare, conform conditiilor legale in vigoare la data incheierii actelor juridice intre cei care au ca obiect plata in avans pentru achizitionarea unei astfel de locuinte. Suprafata utila a locuintei este cea definita prin Legea locuintei nr. 114/1996, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. Anexele gospodaresti sunt cele definite prin Legea nr. 50/1991privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4399

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscale 2024"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria TVA

Ian302024

Cota TVA pentru servicii acordare acces parcuri de distractii si acces piscina

de Amelia Dumitras valabil la 30 Ian 2024
TVA
Intrebare: Pentru o societate ce are ca obiect principal de activitate 5520 (si secundare 9321, 9329) - detine un ansamblu de vizitare ce cuprinde - o expozitie si un parc pentru recreere cu gradini. Ce cote de TVA va aplica din 2024 pentru cele doua activitati? In cazul activitatii de intrare la piscina din care cu servicii aditionale de inchiriere sezlong, inchiriere prosop? Multumesc anticipat!
Ian092024

Cote TVA aplicabile in 2024

de Amelia Dumitras valabil la 09 Ian 2024
TVA
Intrebare: Am rugamintea de a ma ajuta cu un raspuns, privind urmatoarele neclaritati privind cota de TVA aplicabila, incepand cu 01 Ianuarie 2024: 1. TVA-ul de 19% pentru cafea se aplica si la cea ambalata pe care o vindem efectiv la pachet in magazin, sau doar la cea preparata? 2. Produsele eco/bio au 9%, daca un produs eco contine si zahar peste 10 g, acesta se incadreaza la 19% sau 9%? (acesta este un ...
Ian072024

Cota TVA bun imobil nou livrat in anul 2024

de Amelia Dumitras valabil la 07 Ian 2024
TVA
Intrebare: O societate platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor si TVA, a construit in anul 2023 o casa destinata vanzarii pe unul din terenurile aflate in proprietatea sa. Terenul este construibil, cumparat de la o persoana fizica fara TVA, iar casa este construita in regie proprie si are 101 mp. utili. Numarul cadastral este comun pentru teren si casa. Pretul de vanzare este de 155.000 euro, ...
Ian042024

Cota TVA 9% livrare cozonac in 2024

de Amelia Dumitras valabil la 04 Ian 2024
TVA
Intrebare: Conform noilor modificari ale cotei de tva de la 9% la 19% pentru produsele alimentare care contin zahar, una din exceptii fiind cozonacul. Intrebarea mea este daca si cozonacul secuiesc face parte din exceptii?
Dec202023

Cota TVA pentru zahar si indulcitori diversi produse alimentare

de Amelia Dumitras valabil la 20 Dec 2023
TVA
Intrebare: 1. Zaharul, dextroza, si alte ingrediente care nu au practic zahar adaugat ci sunt zaharul in sine raman pe cota de 9% din 2024? 2. Materiile prime care sunt sunt folosite pentru produsele finite (e.g. sirop, emulgatori, etc.) intra in categoria alimentelor si cele cu peste 10g de zahar adaugat vor fi pe cota de 19% incepand din 2024?
Dec172023

Cota TVA pentru alimente cu zahar adaugat peste 10g/100 g produs

de Amelia Dumitras valabil la 17 Dec 2023
TVA
Intrebare: Mai este valabila modificarea cotei tva de la 9% la 19% incepand cu 01.01.2024, a produselor cu zahar adaugat de minim 10 g/100 g produs, altele decat cozonacul si biscuitii? Astazi am discutat cu un comisionar vamal si mi-a spus ca ei nu au primit nici o instiintare in acest sens. Va multumesc!