Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 13 Iunie 2024

Vanzare teren arabil. Notificare privind optiunea de taxare

Raspuns oferit de
Irina Dumitrescu

Irina Dumitrescu
Consultant fiscal, Expert contabil
Intrebare: O persoana juridica, platitoare de TVA vinde un teren intravilan, din categoria de folosinta ARABIL unei alte persoane juridice, platitoare de TVA. Noi suntem firma cumparatoare. Vanzarea se realizeaza cu TAXARE INVERSA. Fiind teren din categoria de folosinta arabil si vanzarea realizandu-se cu tva - taxare inversa, ambele firme fiind platitoare de TVA, firma care este vanzatoare trebuie sa depuna la ANAF, NOTIFICARE privind optiunea de taxare a operatiunilor prevazute la art. 292 alin. (2) lit.f) din Codul fiscal. Aceasta notificare trebuie obligatoriu sa o trimita vanzatorul in copie si catre cumparator? Ne poate solicita vreun organ de control aceasta Notificare? Daca cumparatorul nu depune aceasta Notificare o poate depune vanzatorul in locul acestuia sau nu este treaba lui? Multumesc.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 250 angajati
Cod CAEN: 4120

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Legislatie

Mai302024

PF nerezident - Vanzare imobile in Romania

de Mariana Prejbeanu valabil la 30 Mai 2024
Intrebare: Persoana fizica nerezidenta (cetatean roman/german) doreste sa investeasca in construirea a doua imobile, fiecare din cele 2 imobile cu cate 2 apartamente. Ce implicatii fiscale / legale intervin referitor la TVA / impozit venit? Avand in vedere ca e persoana fizica, trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA. Daca nu va depasi plafonul decat probabil dupa vanzarea ambelor unitati imobiliare? ...
Mar232024

Darea in plata in contextul insolventei

de Profeanu Laura valabil la 23 Mar 2024
Intrebare: O societate a intrat in insolventa. Are o datorie catre o firma pe care vrea s-o stinga prin procedeul dare in plata prin cedarea in locul datoriei a unui teren. Va rugam sa precizati baza legala.
Mar032024

Deducere si redirectionare sponsorizari in anul 2023

de Irina Dumitrescu valabil la 03 Mar 2024
Intrebare: In anul 2023 o societate platitoare de impozit pe profit nu utilizeaza plafonul in cadrul caruia se pot deduce din impozitul pe profit sponsorizarile acordate, plafon determinat la nivelul valorii minime dintre valoarea calculata prin aplicarea a 0,75% la cifra de afaceri si valoarea reprezentand 20% din impozitul pe profit datorat. In acest moment plafonul (valoarea minima) neutilizata poate fi ...
Feb182024

Sponsorizare institutii invatamant de stat si privat. Facilitati privind impozitul pe profit

de Florentina Buzea valabil la 18 Feb 2024
Intrebare: O societate platitoare de impozit pe profit incheie contracte de sponsorizare cu institutii de invatamant (universitati, licee etc.) atat publice (de stat) cat si private, carora le deconteaza facturi aferente unor dotari. In ce conditii cheltuielile de sponsorizare efectuate in baza contractelor respective pot fi deduse din impozitul pe profit datorat de societate? Sunt obligate universitatile, ...
Ian182024

Determinarea castigului/pierderii din transferul titlurilor de valoare

de Profeanu Laura valabil la 18 Ian 2024
Intrebare: Actionarii unei companii inregistrate in Romania decid sa vanda actiunile catre o firma din Germania. Care este nivelul impozitarii pentru vanzatorii persoane fizice rezidente in Romania si pentru persoana juridica inregistrata in tara?
Nov282023

Vanzare echipamente cu amanuntul pentru persoane fizice

de Elena Ionescu valabil la 28 Nov 2023
Intrebare: Societatea noastra are ca obiect de activitate vanzarea de echipamente cu ridicata. Pot vinde ocazional si catre persoane fizice (1-2/pe an)?