Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 2 Februarie 2023

Venituri fundatie din vanzare bilete muzeu

Raspuns oferit de
Elena Ionescu

Elena Ionescu
Consultant fiscal
valabil la 27 Sep 2022

Intrebare: O fundatie si-a propus prin statut comemorarea victimelor comunismului si in acest scop a infiintat un muzeu. Va rog sa imi spuneti daca veniturile din vanzarea biletelor la muzeu reprezinta venituri economice si intra in calculul cifrei de afaceri de la art. 310 alin. (1) Codul fiscal. Multumesc.

Tip societate: O.N.G.
Numar de angajati: 10-49 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 9499

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 70.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "E-Factura, E-Transport. 10 studii de caz de maxima importanta."!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Venituri

Ian192023

Microintreprindere venituri din subinchiriere spatiu

de Elena Ionescu valabil la 19 Ian 2023
Intrebare: Microintreprindere cu obiect de activitate autorizat in secundar "6820 -inchiriere si subinchiriere spatiu" subinchiriaza parte din spatiu (de fapt refactureaza parte din chirie) unei alte societati comerciale. Intrebarea este: acest venit din subinchiriere este impozabil? Multumesc.
Ian132023

Venituri din consultanta. OG16/2022

de Portal Codul Fiscal valabil la 13 Ian 2023
Intrebare: Avem o societate care are contract de intermediere vanzari cu o fabrica de camioane din Polonia. Mai exact societatea din Romania gaseste cumparatori, achita o garantie pentru lansarea productiei si apoi camionul/remorca este facturat clientului final. Societatea noastra factureaza comision vanzare remorca catre firma din Polonia. Este aceasta activitate consultanta din perspectiva oug16/2022?
Ian092023

Impozitul pe accesul la un muzeu privat

de Alexandru Palaghia valabil la 09 Ian 2023
Intrebare: Un ONG care tipareste carti si le comercializeaza are si un muzeu privat deschis, daca ar vrea sa perceapa taxa de intrare este obligat sa emita, sa fiscalizeze si sa achite impozitul specific pentru biletele de intrare? Sau poate sa perceapa o taxa de intrare, emitand un bon fiscal de pe casa de marcat pentru fiecare vizitator, avand in vedere ca nu este un muzeu public? Va multumesc!
Dec162022

Incasare contravaloare produse de la persoane fizice prin contul colector

de Elena Ionescu valabil la 16 Dec 2022
Intrebare: Societate de productie, ce executa produse pe baza de contract/comanda, in principal pentru persoane juridice, iar incasarile de la acestea se efectueaza prin banca si ocazional in numerar. In relatia cu persoanele fizice, incasarile se efectueaza in cont colector. In aceste conditii, este obligatorie existenta casei de marcat si a POS-ului? Multumesc!
Oct312022

Recunoasterea stimulentelor aferente contractelor de inchiriere

de Costin A. Istrate valabil la 31 Oct 2022
Intrebare: Societatea incheie un contract de inchiriere cu o entitate cu regim diplomatic, pentru o perioada de 4 ani, 01.06.2022-31.05.2026, 10.000 euro/luna, constituirea unei garantii in echivalent 3 luni chirie, perioada de gratie primele 3 luni, fara plata chiriei, pentru efectuarea unor lucrari, atat de catre locator, cat si de locatar. Plata lunara a chiriei incepe cu a 4 a luna. NU a fost semnat ...
Sep142022

Vanzare aparate de marcat pentru care s-a beneficiat de credit fiscal

de Elena Ionescu valabil la 14 Sep 2022
Intrebare: O societate comerciala a beneficiat de deducerea din impozitul pe profit (pentru 2020) a costurilor cu AMEF. Anul acesta, patru case de marcat au fost defiscalizate, ca urmare a inchiderii a doua sedii secundare. In ce conditii pot fi vandute aceste case de marcat si care sunt implicatiile fiscale? Cum va fi tratat venitul obtinut din cedarea activelor?
x
0 - /venituri-fundatie-din-vanzare-bilete-muzeu-53479.htm