Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 19 Octombrie 2018
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Obligatia de intocmire a Registrului bunurilor de capital

Raspuns oferit de
Irina Dumitrescu

Irina Dumitrescu
Consultant fiscal, Expert contabil
valabil la 26 Iul 2018
Intrebare: Cum se procedeaza in situatia in care o persoana impozabila din punct de vedere al taxei pe valoarea adaugata, care si-a exercitat dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata in cazul bunurilor de capital, nu a organizat si nu a tinut registrul de evidenta a bunurilor de capital care fac obiectul ajustarii taxei deductibile, respectiv daca exista obligatia intocmirii registrului bunurilor de capital si pentru perioada anterioara in care s-a exercitat dreptul de deducere pentru bunuri de capital sau numai pentru perioada incepand cu data in care incepe completarea acestui registru, pentru toate bunurile de capital achizitionate, fabricate, construirite sau transformate modernizate, sau numai pentru cele pentru care nu au trecut 5 ani de la expirarea perioadei in care se poate solicita ajustarea deducerii?

Din analiza prevederile de la art. 149 din Legea nr. 571/2003, respectiv de la art. 305 din Legea nr. 227/2015, rezulta ca registrul bunurilor de capital este un document obligatoriu pentru evidenta bunurilor de capital, precum si a ajustarilor.



Exista un termen de prescriptie privind obligatia de tinere a registrului bunurilor de capital? Intrucat in Codul fiscal exista prevederile de la art. 149 din Legea nr. 571/2003, respectiv de la art. 305 din Legea nr. 227/2015, conform careia existenta acestui registru are ca scop “sa permita controlul taxei deductibile si al ajustarilor efectuate”, iar acest registru trebuie pastrat pe o perioada care “se incheie la 5 ani dupa expirarea perioadei in care se poate solicita ajustarea deducerii”, se poate intelege din aceste prevederi ca dupa trecerea a 5 ani de la expirarea perioadei in care se poate solicita ajustarea deducerii, nemaiexistand nici obligatia de pastrare a acestui registru, nu mai poate exista nici obligatia de intocmire a acestuia pentru perioada anterioara, respectiv de la momentul la care taxa aferenta achizitiei bunului de capital a devenit exigibila?



In situatia in care nu s-a tinut registrul bunurilor de capital, neexistand astfel o evidenta, pentru fiecare bun de capital, cu informatiile pe care trebuie sa le contina acest registru, respectiv: a) data achizitiei, fabricarii, finalizarii construirii sau transformarii modernizarii; b) valoarea (baza de impozitare) bunului de capital; c) taxa deductibila aferenta bunului de capital; d) taxa dedusa; e) ajustarile efectuate, dar persoana impozabila a intocmit pentru fiecare an calendaristic o “Situatie privind iesirile de mijloace fixe”, in ceea ce priveste ajustarea taxei deductibile in cazul bunurilor de capital, pentru a identifica situatiile in care trebuia sa se efectueze ajustarea taxei deductibile, se poate considera ca nu mai trebuie intocmita situatia bunurilor de capital registrul bunurilor de capital pentru acesti ani 

Care sunt consecintele netinerii registrului bunurilor de capital? Care sunt masurile care pot fi luate de organele de inspectie fiscala in situatia in care constata netinerea acestui registru?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 50.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Obligatia de intocmire a Registrului bunurilor de capital
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x