Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 6 Mai 2021

Achizitie bun imobil destinat utilizarii in scop personal, regim fiscal TVA

Raspuns oferit de
Amelia Dumitras

Amelia Dumitras
Consultant fiscal si expert contabil
valabil la 04 Mai 2021

Intrebare: O microintreprindere inregistrata in scopuri de TVA doreste sa achizitioneze un imobil de la o un alt SRL inregistrat in scopuri de TVA cu taxare inversa. Imobilul va fi folosit in scop personal de administratorul societatii. Cum ar trebui tratata aceasta tranzactie din punct de vedere al TVA?

Raspuns: Avand in vedere faptul ca, din momentul achizitiei, se cunoaste faptul ca acel bun imobil urmeaza ar fi utilizat de catre administrator, in scop personal, fara plata, in calitate de cumparator, persoana impozabila trebuie sa limiteze, integral, dreptul de deducere inregistrat in debitul contului 4426 din formula contabila 4426 = 4427 specifica regimului de taxare inversa, aplicabila conform prevederilor art. 331 alin. (2) lit. g) din Codul fiscal.

Practic, in situatia prezentata, cumparatorul persoana impozabila nu indeplineste conditia de la art. 297 "Sfera de aplicare a dreptului de deducere" alin. (4) de la lit. a) la lit. e) conform careia dreptul de deducere se exercita numai daca achizitia este destinata realizarii de operatiuni din sfera de aplicare a TVA, cu drept de deducere
"(4) Orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:
a) operatiuni taxabile;
b) operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania;
c) operatiuni scutite de taxa, conform art. 294, 295 si 296;
................. "

Pentru limitarea dreptului de deducere trebuie parcurse urmatoarele etape d.p.d.v. contabil si fiscal:
  1. factura primita se evidentiaza in jurnalul pentru cumparari in coloana alocata achizitiilor supuse masurilor de simplificare reglementate prin art. 331, jurnalul pentru cumparari fiind un document de evidenta fiscala necesar intocmirii raportarii fiscale a operatiunii prin decontul de TVA cod 300;
  1. se aplica regimul de taxare inversa conform obligatiei reglementate prin normele de aplicare ale art. 331 la pct. 109 alin. (1)
"(1) Taxarea inversa prevazuta la art. 331 din Codul fiscal reprezinta o modalitate de simplificare a platii taxei. Prin aceasta nu se efectueaza nicio plata de TVA intre furnizorul/prestatorul si beneficiarul unor livrari/prestari, acesta din urma datorand, pentru operatiunile efectuate, taxa aferenta intrarilor si avand posibilitatea, in principiu, sa deduca respectiva taxa. Aceasta modalitate de simplificare a platii taxei se realizeaza prin emiterea de facturi in care furnizorul/prestatorul nu inscrie taxa aferenta, inclusiv pentru avansuri, aceasta fiind calculata de beneficiar si inregistrata atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila in decontul de taxa prevazut la art. 323 din Codul fiscal. Furnizorul/Prestatorul are obligatia sa inscrie pe factura mentiunea "taxare inversa". Colectarea taxei pe valoarea adaugata la nivelul taxei deductibile este asimilata cu plata taxei catre furnizor/prestator. Din punct de vedere contabil, beneficiarul inregistreaza in cursul perioadei fiscale in care taxa este exigibila suma taxei aferente in urmatoarea formula contabila: 4426 = 4427. Prevederile acestui alineat sunt valabile pentru orice alte situatii in care se aplica taxarea inversa."

Valoarea facturii primite se raporteaza integral, distinct pentru fiecare din cele doua elemente (baza de impozitare TVA) prin:
  • decontul de TVA cod 300, la randul 12 corespunzatorul rulajului creditor al contului 4427 si la randul 27 corespunzatorul rulajului debitor al contului 4426 (suma de la randul 27 se reporteaza la randul 27.1 alocat pentru "Achizitii de bunuri si servicii, taxabile cu cota 19%." Suma TVA deductibila de la randul 27 se preia la randul 31 TOTAL TAXA DEDUCTIBILA (suma de la rd. 20 pana la rd. 29, cu exceptia celor de la rd. 20.1, 22.1, 27.1, 27.2, 27.3) ;
  • declaratia informativa cod 394, in cartusul C, cu simbolul C (achizitii cu taxare inversa). Limitarea dreptului de deducere pentru achizitia efectuata nu afecteaza modul de raportare al operatiunii prin aceasta declaratie informativa.
  1. se limiteaza dreptul de deducere a sumei TVA deductibile inregistrate in debitul contului 4426, respectand astfel prevederile pct. 109 alin. (2) prin care se face trimitere la art. 297, mentionat anterior
"(2) Persoanele impozabile cu regim mixt care sunt beneficiari ai unor achizitii supuse taxarii inverse, conform art. 331 din Codul fiscal, vor deduce taxa in decontul de taxa in limitele si in conditiile stabilite la art. 297, 298, 299, 300 si 301 din Codul fiscal. "
  1. suma TVA limitata la deducere reintregeste costul de achizitie al bunului imobil prin formula contabila 212 = 4426.
Suma TVA limitata la deducere, evidentiata in rulajul creditor al contului 4426 nu se mai preia in totalul sumei raportate la la randul 32 din decontul de TVA cod 300 SUB-TOTAL TAXA DEDUSA CONFORM ART. 297 SI ART. 298 SAU ART. 300 SI ART. 298 DIN CODUL FISCAL.
Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalCodulFiscal.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x