Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 24 Iulie 2019
Un produs marca Rentrop ∧ Straton
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Achizitie intracomunitara de energie electrica

Raspuns oferit de
Mariana Prejbeanu

Mariana Prejbeanu
Expert contabil, Consultant fiscal, Auditor financiar
valabil la 28 Mar 2019
Intrebare: O societate comerciala avand ca obiect de activitate distributia energiei electrice, achizitioneaza energie electrica in perioada 2015-2017, de pe piata de energie electrica din Romania (OPCOM), avand incheiate contracte castigate pe aceasta bursa de la o firma din UE, in vederea acoperirii consumului propriu tehnologic. Factura primita de la furnizor (din UE) nu are inscrisa TVA. Agentul economic inregistreaza TVA aferenta in regim de taxare inversa (4426 = 4427) si il raporteaza pe randurile 7 si automat in randul 20 din decontul de TVA. Firma avand sediul activitatii economice in UE detine licenta emisa de ANRE pentru comertul cu energie electrica in care se mentioneaza ca aceasta detine in Romania un sediu secundar. Achitarea facturilor de energie electrica se realizeaza intr-un cont al firmei din UE deschis la a banca din Romania. Intrebare: Se inregistreaza aceasta tranzactie in Declaratia recapitulativa D390, fiind energia cumparata de pe OPCOM, piata din Romania, avand ca furnizor o societate din UE? Desi beneficiarul achizitiei (cumparatorul), nu este obligat sa depuna formularul 089, deoarece nu indeplineste conditiile prevazute la art.160 alin. (2) lit. e) pct. 2 ( an 2015), respectiv art. 331 alin. (2) lit. e) pct. 2 ( anii 2016-2017) din Codul fiscal, pentru ca achizitia de energie electrica este necesara pentru acoperirea consumului propriu tehnologic, consideram achizitia de energie din UE, achizitie intracomunitara de bunuri pentru care agentul economic beneficiaza de mecanismul taxarii inverse? Aceasta tranzactie determina existenta in Romania a unui sediu permanent al firmei din UE? Firma din UE a inregistrat in Romania un sediu permanent, dar tranzactiile cu energie electrica din Romania nu sunt considerate de firma din UE ca operatiuni ale sediului permanent.

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?


Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Achizitie intracomunitara de energie electrica
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x