Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 4 Decembrie 2022

Achizitie intracomunitara panouri fotovoltaice.Obliigatii de declarare la fondul de mediu

Raspuns oferit de
Irina Dumitrescu

Irina Dumitrescu
Consultant fiscal, Expert contabil
Intrebare: O persoana juridica romana cumpara din China panouri fotovoltaice, pe care le achizioneaza prin portul de la Rotterdam (Olanda) si nu direct din China in Romania, este obligata sa respecte prevederile OUG 125/2002 care vizeaza modificarea OUG 196/2005 privind Fondul de Mediu, la data importului/achizitiei, chiar daca panourile nu au fost montate si puse in functiune sau nu au fost vandute unor terti (la data de astazi fiind depozite in stoc)? Cand intervine obligatia de declarare la Fondul de Mediu sau obligatia de a incheia contracte cu operatori economici autorizati, la data importului/achizitiei sau la data cand sunt puse efectiv in functiune sau vandute tertilor? Cum se interpreteaza sintagma: "introduc pe piata nationala echipamente electrice si electronice din art.9, lit w), din OUG 196/2005"? Am obligatia de colectare a deseului inainte de a-l utiliza in orice fel (vanzare sau punere in functiune pe imobile proprii)? Cadrul legislativ la care fac referire cu privire la intrebarea de mai sus este: OUG 5/2015 privind deseurile de echipamente electrice si electronice, in anexa nr. 3, include lista EEE care sunt cuprinse in categorile din anexa nr. 1, iar la art. 4 lit i) panourile fotovoltaice. Potrivit art. 9, lit w) din OUG 196/2005 cu completarile si modificarile ulterioare se impune: w) o contributie in cuantumul prevazut in anexa nr. 5, datorata de operatorii economici care introduc pe piata nationala echipamente electrice si electronice, astfel: 1. de la data de 1 ianuarie 2017 pana la data de 31 decembrie 2017, pentru diferenta dintre cantitatile de echipamente electrice si electronice declarate ca fiind introduse pe piata nationala si cantitatile constatate de Administratia Fondului ca fiind introduse pe piata nationala; 2. de la 1 ianuarie 2018, pentru diferenta dintre cantitatile de deseuri de echipamente electrice si electronice corespunzatoare obligatiilor anuale de colectare, prevazute in OUG nr. 5/2015 privind deseurile de echipamente electrice si electronice si cantitatile efectiv colectate" Potrivit art. 9, lit w), din OUG 125/16.09.2022 cu completarile si modificarile ulterioare se impune: 10. La articolul 10, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins: (2) Contributiile prevazute la art. 9 alin. (1) lit. d), i), v), w)-y) se platesc numai in cazul neindeplinirii obiectivelor stabilite de legislatia in vigoare, pentru: d) cantitatile de deseuri de echipamente electrice si electronice, respectiv deseuri de baterii si acumulatori portabili, corespunzatoare echipamentelor electrice si electronice, respectiv bateriilor si acumulatorilor portabili pentru care operatorii economici prevazuti la art. 9 alin. (1) lit. w) si x) nu au predat responsabilitatea pe baza de contract catre o organizatie colectiva. Multumesc frumos!

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 10-49 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4120

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 70.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "E-Factura, E-Transport. 10 studii de caz de maxima importanta."!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Alte taxe si impozite

Iun142022

Livrari intracomunitare de bunuri catre persoane neimpozabile

de Elena Garofil valabil la 14 Iun 2022
Intrebare: O societate care s-a infiintat in august 2021, are numai livrari intracomunitare de material lemnos catre Ungaria, asociatul unic fiind din Ungaria, avand NIF in Romania. Are cod valid de TVA. In fiecare luna are livrari in jur de 70000-80000 RON. Facturile se emit cu taxare inversa catre firme, cu TVA catre persoane fizice. Se depune decontul de TVA trimestrial, lunar declaratia 390. Intrebarea ...
Ian272022

Facturare produse cumparate de la unitati protejate

de Vera Constantin valabil la 27 Ian 2022
Intrebare: O societate cu peste 50 de angajati achizitioneaza lunar, pe baza de contract, calculatoare asamblate prin activitatea proprie a persoanelor cu handicap angajate intr-o unitate protejate autorizata furnizoare. Valoarea acestor achizitii lunare este mai mare decat jumatatea produsului dintre salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata inmultit cu numarul de locuri de munca in care ...
Ian242022

Impozit venit suplimentar energie electrica

de Costin A. Istrate valabil la 24 Ian 2022
Intrebare: Avand in vedere modificarile legislative din ultima perioada in domeniul energiei electrice, va rog sa ne comunicati modul de calcul privind supraimpozitarea cu 80% a veniturilor producatorilor de energie electrica. Suntem producatori si furnizori de energie electrica din surse regenerabile, iar energia vanduta este compusa atat din energia produsa, cat si din energia achizitionata de pe piata. ...
Dec262021

Achizitii intracomunitare produse accizabile. Exigibilitatea TVA. Obligatii

de Irina Dumitrescu valabil la 26 Dec 2021
Intrebare: Cumpar marfa accizabila (bauturi) de la furnizor care imi livreaza in 2-3 saptamani din momentul in care are contravaloarea acestora in cont. Furnizorul emite FACTURA PROFORMA; ii platesc contravaloarea proformei; dupa 2-3 saptamani ma anunta ca i-a ajuns marfa; emite factura fiscala; imi livreaza marfa. Se intampla de multe ori ca factura sa fie emisa intr-o luna, plata sa fie in acea luna; ...
Nov302021

Calcul numar mediu de salariati. Fond de handicap. Detasare transnationala

de Vera Constantin valabil la 30 Nov 2021
Intrebare: Societate romana are incheiate contracte de executie lucrari in UE. Pentru efectuarea acestora detaseaza personal angajat .Se incadreaza la prevederile legii 16/2017 privind detasarea transnationala. Va rog precizati daca pentru salariatii detasati la munca in strainatate societatea datoreaza contributii la fondul pentru handicapati.Am tinut cont de precizarile OANPH 590/2008 privind modul de ...
Feb252021

Achizitie servicii de la unitati protejate

de Vera Constantin valabil la 25 Feb 2021
Intrebare: O societate care are obligatia platii fondului de handicap in conformitate cu art 78 alin 3 din Legea 448/2006 achizitioneaza in luna februarie pe baza de parteneriat servicii realizate prin activitatea proprie a persoanelor cu handicap angajate in unitati protejate autorizate. Valoarea acestor servicii este mai mica decat 50 % din suma datorata pentru fond de handicap. Intrebare: Societatea ...
x
0 - /achizitie-intracomunitara-panouri-fotovoltaiceobliigatii-de-declarare-la-fondul-de-mediu-53563.htm