Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 30 Iulie 2021

Cadouri pentru copiii minori acordate parintilor care lucreaza la acelasi angajator

Raspuns oferit de
Gabriela Dita

Gabriela Dita
Consilier juridic
valabil la 22 Iul 2021

Intrebare: O societatea are ca angajati si sotul si sotia. In legatura cu sumele acordate pentru copii cu ocazia pastelui, craciunului si 1 iunie acestea vor fi acordate pentru acelasi copil si mamei si tatalui? Mai exact pentru o familie cu un copil la care ambii parinti lucreaza la aceeasi societate, societatea va da 300 ron pentru copil neimpozabili?

Raspuns: Conform art. 76 alin. (4) din Codul fiscal, urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
- ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere/adoptie, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, precum si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca sau in regulamentul intern.

In cazul cadourilor in bani si/sau in natura, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depaseste 150 lei: (i) cadouri oferite angajatilor, precum si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase;
(ii) cadouri oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;
(iii) cadouri oferite angajatilor in beneficiul copiilor minori ai acestora cu ocazia zilei de 1 iunie.

Aceeasi prevedere se regaseste si in ceea ce priveste contributiile sociale la art. 142 lit. b) din Codul fiscal.
Astfel, cadourile oferite salariatilor in beneficiul copiilor minori cu ocazia Pastelui, Craciunului, zilei de 1 iunie nu sunt impozabile si nici taxabile cu contributii sociale in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depaseste 150 lei.

In concluzie, ambii salariati vor beneficia de cadourile oferite in beneficiul copiluluir minor cu ocazia Pastelui, Craciunului, zilei de 1 iunie iar in masura in care valoarea acestora, pentru fiecare persoana in parte, nu depaseste 150 lei, acestea nu sunt impozabile si nici taxabile cu contributii sociale.
Acest raspuns v-a fost oferit de consilier juridic Gabriela Dita, Coordonatorul Revistei romane de Legislatia Muncii, Salarizare si ReviSal. Click aici pentru a consulta GRATUIT revista! >>>>
Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalCodulFiscal.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

Iul292021

Cesiune parti sociale

de Olga Crevelescu valabil la 29 Iul 2021
Iun292021

Sediu permanent persoana juridica straina, impozitare

de Elena Garofil valabil la 29 Iun 2021
Iun242021

Microintreprindere, cheltuieli deplasare

de Elena Garofil valabil la 24 Iun 2021
Iun192021

Contracte internship. Declarare contributii

de Vera Constantin valabil la 19 Iun 2021
x